REKLAMA

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Twierdza Przemyśl

Zwiń
To jest podklejony temat.
X
X
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

Odp: Czy Przemyśl był trzecią co do wielkości twierdzą w Europie?

IXa jest o tyle ciekawy, że miał to być typ standardowego fortu międzypolowego w tym samym czasie gdy budowano IX i XIII. Te z kolei miały być standardowymi fortami głównymi. Wyszło jednak tak, że zbudowano tylko taki jeden standardowy miedzypolowy fort Nie dość, ze miał tradytor w kaponierze to jeszcze na stałe zamontowany generator elektryczny do sztucznej wentylacji. Do tego fort nie miał studni, tylko cysternę, do której wpływała woda opadowa z fortu (dlatego szambo jest głębiej niż normalnie).

Komentarz

Odp: Czy Przemyśl był trzecią co do wielkości twierdzą w Europie?

Z tego co mi się wydaje to IXa też jest projektu Brunnera, ale nie wiem czy to prawda czy nie.

Komentarz

Odp: Twierdza Przemyśl; Trzecia w Europie?

Ok, a pomieszczenie pod kaponierą? Bo ciężko uwierzyć, że to ta cysterna. Bardziej bym się jej spodziewał gdzieś w centralnej, bardziej bezpiecznej części koszar, choć w sumie były bardzo płytkie.
        I z której strony widziałeś szambo/toalety? chętnie zobaczę w terenie.
        I jeszcze, nie było żadnej komunikacji między koszarami a schronem pogotowia/baterią? Trzeba było "przełazić" przez wał??
        Ostatnio edytowany przez wielgrzym; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

Odp: Twierdza Przemyśl - Trzecią w Europie?

Podobna betonowa cysterna jest na forcie XI Duńkowiczki, kiedyś byłem nawet w środku, teraz to chyba dzierżawca nie wpuszcza, niestety.

Komentarz

Też kiedyś byłem w środku, przez koszary przechodziłem lewą stroną obok babci obierającej cebulę. Niestety nie widziałem głównej poterny, która znana jest ze zdjęć z wystającym czubkiem gigantycznego niewybuchu ... który w końcu wybuchł i rozwalił pół korytarza. Kto jest obecnym właścicielem i co chce z fortem zrobić? Bo różne ploty krążą.

Komentarz

Zamieszczone przez wielgrzym Zobacz posta
              Niestety nie widziałem głównej poterny, która znana jest ze zdjęć z wystającym czubkiem gigantycznego niewybuchu ... który w końcu wybuchł i rozwalił pół korytarza.
              Pocisk ten przebił strop w przelotni trochę na prawo od głównej poterny osiowej. Posiałem, gdzieś kliszę z fotkami (z początku lat 90) ze środka fortu, jeszcze bez zamurowanych korytarzy przez właściciela pieczarkarni. Wyglądało to wcześniej fantastycznie np. z centralnej poprzecznicy wychodziły takie szerokie schody, które przechodziły w schody na lewo i na prawo. Obecnie są zamurowane. To co tam się teraz dzieje, to jedna wielka porażka

Kto jest obecnym właścicielem i co chce z fortem zrobić? Bo różne ploty krążą.
              Niestety nie za bardzo się orientuje. Chyba nadal jest pieczarkarnia.

Komentarz

Kiedyś mój kuzyn, po obejrzeniu fortów typu Salis Soglio ("jakby wkopany w ziemię"), czy Grochowce (też dość głęboki) stwierdził widząc koszary Duńkowiczek: "o, to jest fort". Ten fort wydaje się być najcenniejszym turystycznie obok XIII ze względu na możliwości, jakie oferuje.

Wyobrażam sobie taki przemyski, niezwykły odpowiednik agroturystyki fortecznej z centrum na tym forcie. Fort jest mocno nasłoneczniony i posiada najlepszy dojazd. Możliwość noclegu w fortecznych warunkach i dodatkowe atrakcje typu przejażdżki konno to mam nadzieję jego przyszłość. Trasa konna na wschód, przez Cegielnię, Pruchnicką Drogę, Orzechowce, Krzyż i Brunner w lesie aż po muzeum w Łętowni powinna być naszym sztandarowym produktem turystycznym. Ten wolny od samochodów, cudownie widokowy teren z przystankami w małych i dużych fortach wciąż czeka na odkrycie. Pieczarkarnia nie mieści mi się w głowie.

Przejdźcie się tam pieszo w ładny dzień, kto może. Z jakimś dokładniejszym planem albo książką Tomka analizując pozostałości po np. niesamowicie przyjemnym "organoleptycznie" forcie Cegielnia. Pomijając milczeniem przykre wysypiska śmieci. Warto.

Komentarz

Do adaptacji na np. hotel to najlepiej moim zdaniem nadaje się fort XII Werner. Nie wiem jakie konkretne plany co do niego ma fundacja z Krakowa.

Komentarz

Tylko okolica Wernera jest mniej ciekawa, z jednej strony była E4 i mały fort z jakąś rozdzielnią prądu, z drugiej strony wielki obszar stacji przeładunkowej Żurawica. Zero lasu i ciężko przebić się do arboretum. Inwestowałbym w Duńkowiczki we współpracy z Łętownią Tam krajobraz twierdzy widać na każdym kroku. A to nas wyróżnia pewnie nawet w Europie. Werner to fragment krajobrazu, choć wrażenie robi typowa forteczna pustka, w której aż się chce kopać, kopać, kopać (widoczne na zdjęciu lotniczym okopy oczywiście). Ale inwestować to już trochę strach.

Proponuję podawać najbardziej prawdopodobne numery totka. Może coś z tego będzie, he.

PS
                    Werner jest chyba na sprzedaż, można go sobie teraz kupić

Komentarz

Witam serdecznie Chciałbym zwrócić waszą uwagę na fort III Łuczyce został ciekawie zaadaptowany i wstępnie oczyszczony przez co prezentuje się nad wyraz okazale. Wiecie kto jest dzierżawcą tego fortu ? pozdrawiam Ps: Mam plany w niedalekiej przyszłości wydzierżawić jeden z fortów ale jeszcze kompletnie nic na ten temat sie nie dowiadywałem możecie mi przybliżyć ta procedurę ?? Wiem że często sa różnego rodzaju problemy prawne co jest bardzo zniechęcające :( niestety

Komentarz

Zamieszczone przez Plota Zobacz posta
                        Chciałbym zwrócić waszą uwagę na fort III Łuczyce został ciekawie zaadaptowany i wstępnie oczyszczony przez co prezentuje się nad wyraz okazale.
                        A to dla mnie niespodzianka, pamiętam Łuczyce jako jeden z najmniej czytelnych z powodu gęstej roślinności. Dzięki za info, trzeba będzie odwiedzić.

Czy jest tajemnicą który fort chcesz wydzierżawić i do jakich celów??

Komentarz

Fort IV Optyń ponieważ jest bliski mojemu sercu a wygląda teraz tragicznie! Byłem tam ostatnio i jestem strasznie przygnębiony jego stanem pogłębiającej się ruiny :( a co do celu jeszcze nie zdecydowałem Na pewno będzie to miejsce przyjazne dla turystów i mieszkańców miasta

Komentarz

A to dla mnie niespodzianka, pamiętam Łuczyce jako jeden z najmniej czytelnych z powodu gęstej roślinności. Dzięki za info, trzeba będzie odwiedzić.
                            Grupa przemyskich paralotniarzy zabrała się za górkę przy forcie na Łuczycach
                            Are you gangsters? No, we are Russians.

Komentarz

Na Optyniu z dawnych lat kojarzę chyba szyny głównej bramy koszar w betonowej posadzce. Stasznie się wtedy ucieszyłem, od razu w wyobraźni pojawiła się jeżdżąca po tym brama, ściana koszar i ten długi, dwupiętrowy i bardzo szeroki korytarz aż do wybieżni. Po latach pewnie grupa wisiela (jeśli nie, to sorki) odkryła tradytory sprzężone z bateriami i kopułę obserwacyjną w leju po bombie. Piękny, wielki fort, w golfa można grać za wałem. Trochę skomplikowany jest do niego dojazd, co trzeba brać pod uwagę decydując się na dzierżawę. Powodzenia, chętnie odwiedzę w dobrym czasie.

Komentarz

Na Optyń chyba był niedawno przetarg, ale nie wiem jak się zakończył. Pewnie można sprawdzić na stronach Gminy Wiejskiej Przemyśl. Tam też należy pytać o ewentualną dzierżawę.
                                Fortem III Łuczyce zajmuje się taki sympatyczny pan z Łuczyc, tylko nie pamiętam jak się nazywa... Teraz naprawdę warto ten fort zobaczyć. Przydały by się działania ratunkowe w kaponierze, ale tu chyba pieniążki powinien konserwator albo gmina wyłożyć. Kaponier w Twierdzy Przemyśl jak na lekarstwo, więc szkoda, by i ta się zawaliła...

Komentarz

Pracuję...
                                X