REKLAMA

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Odrestaurowano bunkier na linii Mołotowa z 1941 r.

Zwiń
X
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Odrestaurowano bunkier na linii Mołotowa z 1941 r.

To pierwszy i jedyny w regionie odrestaurowany bunkier poradziecki. Przemyślanie Grzegorz Malik i Tomasz Szpakowski, zaczęli się nim interesować kilka lat temu. Wówczas budynek był zakryty ziemią. Na górze była posadzka, pozostałość po... restauracji i punkcie widokowym, które działały tutaj po wojnie.

- Najpierw musieliśmy przebrnąć przez sprawy formalne, a przede wszystkim ustalić właściciela. Gdy to się udało i dogadaliśmy się co do warunków dzierżawy, zaczęła się najtrudniejsza sprawa. Odkopanie bunkra to była katorżnicza robota. Wywieźliśmy stąd 60 kamazów gruzu i ziemi - wspomina pan Grzegorz.

Pasjonaci poświęcali bunkrowi każdą wolną chwilę. Sami skuwali restauracyjną posadzkę. Zakładali sieć elektryczną. Malowali ściany i elementy metalowe. Niedawno zaczęli zwozić eksponaty, pochodzą z ich prywatnych kolekcji.

- Nic w tym bunkrze nie znaleźliśmy. Większość wystawionych rzeczy pochodzi z Przemyśla i okolic - mówi pan Grzegorz.

Tak mieszkali i walczyli

W bunkrze jest 14 pomieszczeń. Wszystkie zostały wykorzystane na ekspozycje. Są militaria, mundury. Również rzeczy codziennego użytku. Menażki, łyżki, butelki. Na ścianach plansze z oryginalnymi dokumentami i archiwalnymi fotografiami.

Ciekawostką jest bunkrowa ubikacja. Za niedługo zostaną wstawione wojskowe prycze. Bunkier będzie pomalowany w barwy maskujące.
    - Każdemu, kto nas odwiedzi, z przyjemnością opowiemy historię bunkra, jak również walk prowadzonych w Przemyślu podczas II wojny światowej - deklaruje pan Tomasz.

Żródło:
    http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...MYSL/446641083
    Brawo. Jednak pojedyncze inicjatywy mają sens, ten przykład pokazuje, że warto coś robić. Słowa uznania dla Grzegorza Malika i Tomasza Szpakowskiego.

Hmm..warto pamiętać że w tej chwili nie jest to jedyny restaurowany radziecki obiekt fortyfikacyjny w Przemyślu..obecnie prowadzone są intensywne prace konserwatorskie na obiekcie "Półkaponiera Sanowa" obok dawnej rzeźni. Prace koordynuje stowarzyszenie "Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny" któremu szefuje Jacek Dzik - jeden współtwórców sukcesu "Kaponiery Gromada", którego nazwiska w tym tekście zabrakło...a szkoda..

wątek dotyczący prac na "Półkaponierze Sanowa"
    http://forum.przemysl24.pl/showthrea...ed=1#post47620
    Ostatnio edytowany przez em; [ARG:4 UNDEFINED]. Powód: łącze
    Pozdrawiam Łukasz Kozdrój
    Grupa Badawcza "Kriepost"
    Stowarzyszenie "Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny"

Komentarz

Odp: Odrestaurowano bunkier na linii Mołotowa z 1941 r.

brawo panowie, naleza wam sie ogromne slowa uznania

Komentarz

Ponad dwadzieścia lat temu tato uczył mnie jeździć na nartach ze skarpy tego bunkra
        Dwadzieścia lat temu skończyła się też komuna. Przez te lata zniknęła "Stodoła" z kuflami większymi od mojej głowy, i rondo cyrkowe, przy którym parkował nasz trabant i na którym nauczyłem się jeździć na rowerze.
        I w końcu w bunkrze zawitała pozytywna energia, choć jak przez lata z komuną, wydawało się, że nikt go nigdy nie ruszy. Dzięki wielkie, obiecuję zwiedzić na tych wakacjach.

Komentarz

Zamieszczone przez wielgrzym Zobacz posta
          Ponad dwadzieścia lat temu tato uczył mnie jeździć na nartach ze skarpy tego bunkra
          Dwadzieścia lat temu skończyła się też komuna. Przez te lata zniknęła "Stodoła" z kuflami większymi od mojej głowy, i rondo cyrkowe, przy którym parkował nasz trabant i na którym nauczyłem się jeździć na rowerze.
          I w końcu w bunkrze zawitała pozytywna energia, choć jak przez lata z komuną, wydawało się, że nikt go nigdy nie ruszy. Dzięki wielkie, obiecuję zwiedzić na tych wakacjach.
          Czy wiadomo jest, co będzie z miejscem gdzie stała kiedyś "Stodoła" ??? Pozostał po niej tylko taras. Robiąc zdjęcie zdawało mi się, że beton na tym tarasie jest w miarę nowy. Nie wyglądał raczej na beton sprzed upadku komuny , ale mogę się mylić.

Pozdrawiam

Komentarz

Witam Cie Snoopy jestem wlascicielem schronu obok Gromady sprawa tarasu wyglada podobno tak ze pojdzie pod młot gdyż jakis czas temu faktycznie dostal nowa wylewke ale jest on w niezbyt dobrym stanie. Co do samego schronu zapraszam do zwiedzania postaram sie wkleić kilka zdjęć z wnętrza.
            Pozdrawiam

Komentarz

Chciałbym nadmienić ze faktycznie nie "jesteśmy" jedynym schronem który jest odnawiany i Tu pokłony w stronę chłopaków z Kaponiery. Odwalają kawał dobrej roboty, wiem coś o tym hihi. Najważniejsze ze dzialaja dla tych samych efektow odnowienie kolejnego zabytku sztuki militarnej, i co ważniejsze dzieje sie cos w Przemyślu.

Komentarz

Zamieszczone przez Keck Zobacz posta
                Hmm..warto pamiętać że w tej chwili nie jest to jedyny restaurowany radziecki obiekt fortyfikacyjny w Przemyślu..obecnie prowadzone są intensywne prace konserwatorskie na obiekcie "Półkaponiera Sanowa" obok dawnej rzeźni. Prace koordynuje stowarzyszenie "Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny" któremu szefuje Jacek Dzik - jeden współtwórców sukcesu "Kaponiery Gromada", którego nazwiska w tym tekście zabrakło...a szkoda..
                Mhh coś mi się tu nie podoba - w woli sprostowania...z tego co mnie pamięć nie myli to Jacek dołączył po 3ech latach w trakcie zaawansowanych już prac więc mówienie, że był "współtwórcą sukcesu" to lekka przesada. Z całym szacunkiem pomógł chwilę ale po krótkim czasie zrezygnował. Przed nim i po nim w taki sam sposób pomagało jeszcze kilku chłopaków (mniej lub bardziej) ale faktycznymi "TWÓRCAMI" od początku do końca jest Grzegorz i Tomasz więc proszę o prawdziwe fakty, a nie lekkie nagięcia. Niemniej jednak cieszę się że powstaje następne dzieło odbudowy fortyfikacji, którym zajęło się Stowarzyszenie "Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny". To duży plus dla historii miasta. Oby tak dalej panowie...wytrwajcie!
                You will never walk alone...!

Komentarz

tylko jedna sprawa, czy odnowienie musi sie równać szaremu wyglądowi jak za czasów wojny? bez sensu :/ Widzieliście fragmenty muru berlińskiego jakteraz wyglądają ? to zobaczcie bo takie betonowe kupy żeby je odnawiać , chuhać i dmuchać są za malo interesujące :/ Ale pasja do pasja , powodzonka chłopaki.

Dołącz do mnie:

Komentarz

Zamieszczone przez olekzakapior Zobacz posta
                    tylko jedna sprawa, czy odnowienie musi sie równać szaremu wyglądowi jak za czasów wojny? bez sensu :/ Widzieliście fragmenty muru berlińskiego jakteraz wyglądają ? to zobaczcie bo takie betonowe kupy żeby je odnawiać , chuhać i dmuchać są za malo interesujące :/ Ale pasja do pasja , powodzonka chłopaki.
                    Witaj kolego w odpowiedzi nadmienie ze nie bedzie on taki szary w przyszlym tygodniu ruszaja prace majace na celu pomalowanie go w maskowanie ochronne. Materiały juz mamy tylko pogoda psuje nam plany niestety. Mysle ze jak skonczymy bedzie sie prezentowal o wiele lepiej. Pozdrawiam

Komentarz

Zamieszczone przez frystylez Zobacz posta
                      . Przed nim i po nim w taki sam sposób pomagało jeszcze kilku chłopaków (mniej lub bardziej) ale faktycznymi "TWÓRCAMI" od początku do końca jest Grzegorz i Tomasz
                      I dlatego gwoli ścisłości i z szacunku dla ich pracy warto ich nazwiska wymienić, albo nie mówić że jest to i wyłączny sukces panów x czy y, jest to efekt zbiorowej pracy wielu osób, i tak powinien być przyjmowany...ale widzę że przydawanie sobie zasłóg i marginalizowanie wkładu innych jest w Przemyślu nagminne..:/
                      Pozdrawiam Łukasz Kozdrój
                      Grupa Badawcza "Kriepost"
                      Stowarzyszenie "Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny"

Komentarz

masz jakis kompleks?
                        Goscie zaczeli i skonczyli prace, to kto sie przewinal miedzy czasie nie ma znaczenia, najwyrazniej nie byl dosc wytrwaly w tym co robil

Komentarz

Łukasz, odpuść…… głową muru nie przebijesz!!!

Grześ! Byłem, widziałem i podoba mi się
                          Gratulacje!

Komentarz

Dzieki tylko jakos tak szybko sie zwinales.

Komentarz

Zamieszczone przez Keck Zobacz posta
                              I dlatego gwoli ścisłości i z szacunku dla ich pracy warto ich nazwiska wymienić, albo nie mówić że jest to i wyłączny sukces panów x czy y, jest to efekt zbiorowej pracy wielu osób, i tak powinien być przyjmowany...ale widzę że przydawanie sobie zasłóg i marginalizowanie wkładu innych jest w Przemyślu nagminne..:/

No właśnie nie..uważam podobnie jak NOREK jeśli się za coś zabierasz zrób to do końca. Chłopaki mają teraz swój projekt niech go robią-ocenimy jak skończą. Nie wygłaszaj więc proszę, że nie jest to wyłączny sukces "panów X czy Y". Otóż jest i to niepodważalny. Jakby prace zatrzymały się na tym etapie, na którym jeden z gości, których opisujesz pracował i raptem zakończył to dziś nie było by z tego nic. Dlatego pisz rzetelniej. Dlaczego reszta chłopaków, którzy nad tym pracowali/pomagali nie domaga się jakiś zasłUg i jakoś nie czują się zmarginalizowani? Ano z prostej przyczyny- wiedzą, że nie oni zaczęli ten projekt i nie oni go ukończyli. Toteż proszę przestań pisać "przydawanie sobie zasług" bo faktem jest że na laury zasłużyli sobie "pan x i pan y", którzy dotrwali i osiągnęli sukces.
                              You will never walk alone...!

Komentarz

Pracuję...
                              X