R E K L A M A

R E K L A M A
Przemyskie Forum Dyskusyjne  

Wróć   Przemyskie Forum Dyskusyjne > Przemyśl - nasze miasto > Nasze miasto

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-05-2009, 15:54   #21
wisiel

Domyślnie Odp: Czy Przemyśl był trzecią co do wielkości twierdzą w Europie?

Grupa Siedliska to jeszcze nie to, rozproszona fortyfikacja to raczej rzeczy takie jak fortyfikacje w Metz czy w Mutzig. W Grupie Siedliskiej nakładają się dwa systemy myślenia, pierwszy z lat 80-tych XIX w. czyli z czasu budowy fortów artyleryjskich. Tu Salis-Soglio powstał jako silne centralne dzieło, a przed nim wybudowano cztery małe "forciki" a w zasadzie były to baterie pozycyjne. Jednak już w latach 90-tych całkowicie zapomniano o takiej koncepcji. Salis-Soglio był już wtedy bezwartościowy (w czasie oblężenia pełnił rolę komendy obwodu i koszar). Mieli już jednak lokalizacje obiektów, tych czterech baterii na przedpolu i zaczęli rozbudowywać tą linię. Dwie baterie całkiem przebudowano na nowoczesne forty, dwa kolejne dobudowano. I były to już forty z prawdziwego zdarzenia - powiedzmy, że wielkościowo takie jak Pruchnicka Droga czy Cegielnia. Jednak po 1900 chciano stworzyć przed tymi fortami kolejną całkiem nową linię obrony, z nowymi fortami, z rozproszonymi elementami. Oczywiście tego nie zrobiono. Niestety...
wisiel jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-05-2009, 23:52   #22
glowaX

Awatar glowaX

Miasto: Przemyśl

Kiedyś też mi imponował swoją wielkością fort XIII San Rideau. Obecnie jak poznałem szczegółowiej inne forty TP to zaczęły mnie interesować nietypowe forty takie jak np. I/6 Dziewięczyce, IXa Przy Krzyżu. Żałuję tylko, że pierwszy leży obecnie na Ukrainie, a z drugiego prawie nic nie pozostało.

Tomek jak możesz to wrzuć jakieś rzuty tych fortów.
Można by okrasić ten wątek ciekawymi rysunkami lub fotkami
glowaX jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-05-2009, 13:12   #23
wielgrzym

Awatar wielgrzym

Miasto: brak

Przy Krzyżu (tuż obok Brunnera) ma w miarę ciekawe zdjęcia po wysadzeniu (kojarzę chyba 2). Tam niestety to już "dramatycznie" nic nie zostało. Wydaje się, że cały beton został wywieziony w tym samym czasie co z Brunnera. Czy to prawda, że beton wywieźli Niemcy tuż po operacji Barbarossa?? Do utwardzania bagnistych dróg na wschodzie? Ja również poproszę o rzut, bo to jest totalnie biała plama w mojej "mapie".

Rzut Dziewięczyc znajduje się w książce Tomka "Twierdza Przemyśl w Galicji (4)". Serdecznie polecam zakup
Fort ma chyba najbardziej niezwykły rzut w naszej twierdzy. Bardzo ciekawe, niesymetryczne przejścia między blokami, bardzo silny tradytor z prawej sprzężony z dwudziałową baterią (osłaniał linię Cyków - Łuczyce, musiał być stamtąd świetny widok na forteczny "spacerowy wał widokowy").

No i rzeczywiście Grupę Siedliską ukończono ok 1900, więc kolejne plany nie zostały zrealizowane. Nie wiedziałem o takich planach.
wielgrzym jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-05-2009, 15:17   #24
glowaX

Awatar glowaX

Cytat:
Napisał wielgrzym Zobacz post
Przy Krzyżu (tuż obok Brunnera) ma w miarę ciekawe zdjęcia po wysadzeniu (kojarzę chyba 2)
Niestety dostępne archiwalne zdjęcia fortu IXa Przy Krzyżu pokazują fragmenty koszar szyjowych, przez co nie oddają jego ciekawej budowy.
Stary 10-05-2009, 20:32   #25
wielgrzym

Awatar wielgrzym

A tu są zdjęcia z lotu ptaka

http://fort8.cba.pl/fort9a.htm

Fort na rozstaju dróg na samym szczycie (można sobie nawet krzyż na tym rozstaju wyobrazić, mam wrażenie, że tam stoi jakiś z późniejszych czasów, ale to tylko wrażenie). W głębi Ujkowice, po prawej za kadrem widok na wiatraki, po lewej na dole (rownież za kadrem) zaczyna się las fortu IX Brunner, który jest początkiem lasu lipowickiego. Na forcie jest obecnie (tzn. parę lat temu) dosłownie kilka większych kamieni.

PS
Tą drogą mój dziadek i babcia do Przemyśla z Ujkowic jeździli i chodzili, a wuj na drzewie w lipowickim lesie całą noc spędził, wilki jakieś...

Ciekawe czy wisiel ma te rzuty??

Ostatnio edytowane przez wielgrzym : 10-05-2009 - 21:02.
Stary 10-05-2009, 21:26   #26
glowaX

Awatar glowaX

Cytat:
Napisał wielgrzym Zobacz post
Na forcie jest obecnie (tzn. parę lat temu) dosłownie kilka większych kamieni.
Ponoć, z tego co się dowiedziałem to zachowało się tam pomieszczanie (zasypane) pod byłym tradytorem w szyi, ale mogę być źle poinformowany.
Stary 11-05-2009, 19:40   #27
wisiel

Glowa, wrzuć ten nieskończony Przy Krzyżu, który Ci podesłałem, sam nie za bardzo mam jak.
Co do Przy Krzyżu, to doskonale zachowane są partie fundamentowe, wraz ze wspomnianymi pomieszczeniami pod tradytorem. Fort idealnie nadaje sie na trwałą ruinę. Praktycznie wystarczy wywieźć śmieci i drobny gruz, odsłonić fundamenty, wyciąć zieleń i kosić
Stary 11-05-2009, 20:30   #28
glowaX

Awatar glowaX

Poniżej rzut i plan fortu IXa Przy Krzyżu by Wisiel

Co się tyczy fortu IX Brunner to na forcie XV Borek znajduje się podstawa i przedpancerz do moździerza 15 cm M. 80 z tego właśnie fortu.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IXa_1.jpg (76.4 KB, 52 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IXa_2.jpg (44.4 KB, 43 wyświetleń)
Stary 11-05-2009, 21:32   #29
wisiel

Kto wywoził gruz z IXa to ciężko powiedzieć, mam fotki z 1941 i z ok. 1950 i fort wygląda identycznie, więc rozbiórki częściowo są późniejsze...
Stary 11-05-2009, 22:08   #30
wielgrzym

Awatar wielgrzym

Cytat:
Napisał wisiel Zobacz post
Kto wywoził gruz z IXa to ciężko powiedzieć, mam fotki z 1941 i z ok. 1950 i fort wygląda identycznie, więc rozbiórki częściowo są późniejsze...
mmm.. to ciekawe, miałem wrażenie, że Brunner, Przy Krzyżu, Orzechowce i Cegielnia to ta sama zorganizowana robota. Pruchnicka Droga trochę temu przeczy (jest przed Cegielnią idąc kolejno, a został "bestialsko" rozebrany w czasach "cywilizowanej już komuny", dzięki za fotkę w "Forty Twierdzy Przemyśl", zupełnie inaczej zwiedza się pozostałości z tą książką), ale wydawało mi się, że został pominięty ze względu na wyjątkowo dobry stan zachowania (większy nakład pracy przy rozbiórce). Trudna sprawa tak bez świadków, choć zapewne niektórzy jeszcze żyją.

Co do rekonstrukcji IXa, to jestem pod wrażeniem jednej rzeczy. Tradytor w kaponierze szyjowej?? To chyba ewenement w Przemyślu. Jak dla mnie odkrycie roku. Dzięki! Wybiorę się tam niebawem zanim wszystko zarośnie. Może rzeczywiście zobaczę więcej fundamentów niż przed laty.
Odpowiedz

Tags
forty, fortyfikacje, twierdza przemyśl

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania