R E K L A M A

R E K L A M A
Przemyskie Forum Dyskusyjne  

Wróć   Przemyskie Forum Dyskusyjne > Przemyśl - nasze miasto > Nasze miasto

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-06-2009, 09:41   #1
RobertoBaggio
NA PRZEKÓR FRAJEROM

Awatar RobertoBaggio

Miasto: Przemyśl
Domyślnie Odrestaurowano bunkier na linii Mołotowa z 1941 r.

Cytat:
To pierwszy i jedyny w regionie odrestaurowany bunkier poradziecki. Przemyślanie Grzegorz Malik i Tomasz Szpakowski, zaczęli się nim interesować kilka lat temu. Wówczas budynek był zakryty ziemią. Na górze była posadzka, pozostałość po... restauracji i punkcie widokowym, które działały tutaj po wojnie.

- Najpierw musieliśmy przebrnąć przez sprawy formalne, a przede wszystkim ustalić właściciela. Gdy to się udało i dogadaliśmy się co do warunków dzierżawy, zaczęła się najtrudniejsza sprawa. Odkopanie bunkra to była katorżnicza robota. Wywieźliśmy stąd 60 kamazów gruzu i ziemi - wspomina pan Grzegorz.

Pasjonaci poświęcali bunkrowi każdą wolną chwilę. Sami skuwali restauracyjną posadzkę. Zakładali sieć elektryczną. Malowali ściany i elementy metalowe. Niedawno zaczęli zwozić eksponaty, pochodzą z ich prywatnych kolekcji.

- Nic w tym bunkrze nie znaleźliśmy. Większość wystawionych rzeczy pochodzi z Przemyśla i okolic - mówi pan Grzegorz.

Tak mieszkali i walczyli

W bunkrze jest 14 pomieszczeń. Wszystkie zostały wykorzystane na ekspozycje. Są militaria, mundury. Również rzeczy codziennego użytku. Menażki, łyżki, butelki. Na ścianach plansze z oryginalnymi dokumentami i archiwalnymi fotografiami.

Ciekawostką jest bunkrowa ubikacja. Za niedługo zostaną wstawione wojskowe prycze. Bunkier będzie pomalowany w barwy maskujące.
- Każdemu, kto nas odwiedzi, z przyjemnością opowiemy historię bunkra, jak również walk prowadzonych w Przemyślu podczas II wojny światowej - deklaruje pan Tomasz.

Żródło:
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...MYSL/446641083
Brawo. Jednak pojedyncze inicjatywy mają sens, ten przykład pokazuje, że warto coś robić. Słowa uznania dla Grzegorza Malika i Tomasza Szpakowskiego.
RobertoBaggio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 19:11   #2
Keck

Domyślnie

Hmm..warto pamiętać że w tej chwili nie jest to jedyny restaurowany radziecki obiekt fortyfikacyjny w Przemyślu..obecnie prowadzone są intensywne prace konserwatorskie na obiekcie "Półkaponiera Sanowa" obok dawnej rzeźni. Prace koordynuje stowarzyszenie "Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny" któremu szefuje Jacek Dzik - jeden współtwórców sukcesu "Kaponiery Gromada", którego nazwiska w tym tekście zabrakło...a szkoda..

wątek dotyczący prac na "Półkaponierze Sanowa"
http://forum.przemysl24.pl/showthrea...ed=1#post47620

Ostatnio edytowane przez em : 06-06-2009 - 11:12. Powód: łącze
Keck jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 21:00   #3
n0rek
Twoja stara

Awatar n0rek

Domyślnie Odp: Odrestaurowano bunkier na linii Mołotowa z 1941 r.

brawo panowie, naleza wam sie ogromne slowa uznania
n0rek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-06-2009, 21:22   #4
wielgrzym

Awatar wielgrzym

Miasto: brak

Ponad dwadzieścia lat temu tato uczył mnie jeździć na nartach ze skarpy tego bunkra
Dwadzieścia lat temu skończyła się też komuna. Przez te lata zniknęła "Stodoła" z kuflami większymi od mojej głowy, i rondo cyrkowe, przy którym parkował nasz trabant i na którym nauczyłem się jeździć na rowerze.
I w końcu w bunkrze zawitała pozytywna energia, choć jak przez lata z komuną, wydawało się, że nikt go nigdy nie ruszy. Dzięki wielkie, obiecuję zwiedzić na tych wakacjach.
wielgrzym jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2009, 18:27   #5
Snoopy
Fotoreporter

Awatar Snoopy

Question Odp: Odrestaurowano bunkier na linii Mołotowa z 1941 r.

Cytat:
Napisał wielgrzym Zobacz post
Ponad dwadzieścia lat temu tato uczył mnie jeździć na nartach ze skarpy tego bunkra
Dwadzieścia lat temu skończyła się też komuna. Przez te lata zniknęła "Stodoła" z kuflami większymi od mojej głowy, i rondo cyrkowe, przy którym parkował nasz trabant i na którym nauczyłem się jeździć na rowerze.
I w końcu w bunkrze zawitała pozytywna energia, choć jak przez lata z komuną, wydawało się, że nikt go nigdy nie ruszy. Dzięki wielkie, obiecuję zwiedzić na tych wakacjach.
Czy wiadomo jest, co będzie z miejscem gdzie stała kiedyś "Stodoła" ??? Pozostał po niej tylko taras. Robiąc zdjęcie zdawało mi się, że beton na tym tarasie jest w miarę nowy. Nie wyglądał raczej na beton sprzed upadku komuny , ale mogę się mylić.

Snoopy jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2009, 19:17   #6
PROJEKT 8813

Witam Cie Snoopy jestem wlascicielem schronu obok Gromady sprawa tarasu wyglada podobno tak ze pojdzie pod młot gdyż jakis czas temu faktycznie dostal nowa wylewke ale jest on w niezbyt dobrym stanie. Co do samego schronu zapraszam do zwiedzania postaram sie wkleić kilka zdjęć z wnętrza.
Pozdrawiam
PROJEKT 8813 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2009, 19:25   #7
PROJEKT 8813

Chciałbym nadmienić ze faktycznie nie "jesteśmy" jedynym schronem który jest odnawiany i Tu pokłony w stronę chłopaków z Kaponiery. Odwalają kawał dobrej roboty, wiem coś o tym hihi. Najważniejsze ze dzialaja dla tych samych efektow odnowienie kolejnego zabytku sztuki militarnej, i co ważniejsze dzieje sie cos w Przemyślu.
Stary 05-06-2009, 19:33   #8
frystylez
Black sweet coffe

Awatar frystylez

Cytat:
Napisał Keck Zobacz post
Hmm..warto pamiętać że w tej chwili nie jest to jedyny restaurowany radziecki obiekt fortyfikacyjny w Przemyślu..obecnie prowadzone są intensywne prace konserwatorskie na obiekcie "Półkaponiera Sanowa" obok dawnej rzeźni. Prace koordynuje stowarzyszenie "Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny" któremu szefuje Jacek Dzik - jeden współtwórców sukcesu "Kaponiery Gromada", którego nazwiska w tym tekście zabrakło...a szkoda..
Mhh coś mi się tu nie podoba - w woli sprostowania...z tego co mnie pamięć nie myli to Jacek dołączył po 3ech latach w trakcie zaawansowanych już prac więc mówienie, że był "współtwórcą sukcesu" to lekka przesada. Z całym szacunkiem pomógł chwilę ale po krótkim czasie zrezygnował. Przed nim i po nim w taki sam sposób pomagało jeszcze kilku chłopaków (mniej lub bardziej) ale faktycznymi "TWÓRCAMI" od początku do końca jest Grzegorz i Tomasz więc proszę o prawdziwe fakty, a nie lekkie nagięcia. Niemniej jednak cieszę się że powstaje następne dzieło odbudowy fortyfikacji, którym zajęło się Stowarzyszenie "Kaponiera - Przemyski Obszar Warowny". To duży plus dla historii miasta. Oby tak dalej panowie...wytrwajcie!
Stary 06-06-2009, 10:31   #9
olekzakapior

Awatar olekzakapior

tylko jedna sprawa, czy odnowienie musi sie równać szaremu wyglądowi jak za czasów wojny? bez sensu :/ Widzieliście fragmenty muru berlińskiego jakteraz wyglądają ? to zobaczcie bo takie betonowe kupy żeby je odnawiać , chuhać i dmuchać są za malo interesujące :/ Ale pasja do pasja , powodzonka chłopaki.
olekzakapior jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-06-2009, 11:23   #10
PROJEKT 8813

Cytat:
Napisał olekzakapior Zobacz post
tylko jedna sprawa, czy odnowienie musi sie równać szaremu wyglądowi jak za czasów wojny? bez sensu :/ Widzieliście fragmenty muru berlińskiego jakteraz wyglądają ? to zobaczcie bo takie betonowe kupy żeby je odnawiać , chuhać i dmuchać są za malo interesujące :/ Ale pasja do pasja , powodzonka chłopaki.
Witaj kolego w odpowiedzi nadmienie ze nie bedzie on taki szary w przyszlym tygodniu ruszaja prace majace na celu pomalowanie go w maskowanie ochronne. Materiały juz mamy tylko pogoda psuje nam plany niestety. Mysle ze jak skonczymy bedzie sie prezentowal o wiele lepiej. Pozdrawiam
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania