R E K L A M A

R E K L A M A
Przemyskie Forum Dyskusyjne  

Wróć   Przemyskie Forum Dyskusyjne > Przemyśl - nasze miasto > Nasze miasto

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-07-2009, 17:45   #1
Ludwiq

Awatar Ludwiq

Miasto: Lublin
Domyślnie Mury obronne

Witam
Przeszukiwałem forum pod kątem powyższego tematu, ale nic nie znalazłem (co mnie zdziwiło). Czy oprócz najbardziej znanych fragmentów przy ul. Basztowej i Weygarta są zachowane jakieś inne fragmenty ? (np. w murach kamienic etc.). Jak to jest w ogóle z tym fragmentem przy Basztowej, wygląda na zrekonstruowany, a przynajmniej oblicowany czymś w rodzaju klinkierówki. Oryginalny wydaje sie fragment przy samym kościele i klasztorze Karmelitów, rząd strzelnic na broń ręczną, a nie jakieś wymyślne "kilku sektorowe".
Pozdrawiam.
Ludwiq jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2009, 18:13   #2
Gała
Guest

Domyślnie Odp: Mury obronne

Spore fragmenty zachowały się za kamienicami przy Wybrzeżu Piłsudskiego.Jeśli Zaułkiem wojaka Szwejka wejdzie się na teren d. Urzędu Wojewódzkiego i przejdzie się tamtędy do ul. Waygarta to można zobaczyć spore fragment muru obronnego.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2009, 19:04   #3
wielgrzym

Awatar wielgrzym

Miasto: brak

Fajny fragment jest też na podwórzu długiej kamienicy przy Jagiellońskiej (naprzeciw Mniszej i klasztoru). Jest otynkowany, ale zachowała się wnęka po jakimś stanowisku armatnim. Trzeba tylko pamiętać, że onegdaj poziom gruntu był wiele metrów niżej, bo mur teraz wydaje się niewysoki.

Za kamienicami przy Piłsudskiego, jak pisze Gała, jest wymurowana dość wysoka skarpa z przyporami, ten fragment był chyba przebudowywany z basztowego na bastionowy gdzieś pewnie po potopie szwedzkim, stąd nie robi na mnie wrażenia. W każdym bądź razie nie znajdziesz tam miejsca jak po baszcie kowalskiej.

Całkiem fajny kawałek znajduje się na początku Popiełuszki naprzeciw Karmelitanek, trzeba wejść w podwórze, ostatnio ktoś go podwyższył i nie robi już tak dobrego wrażenia.

No i skarpa na ul. Władycze na tyłach domów tych przy Basztowej, też warto pozaglądać, także od strony Basztowej, jeśli dobrze pamiętam fajnie zachowały się resztki bastionu (kiedyś baszty) na rogu Basztowej i Słowackiego. Teraz tam może być ciężko wejść.

Reszta w ziemi i w piwnicach kamienic.

Mur przy Basztowej pod ogrodem karmelitańskim był oczywiście remontowany, wcześniej wyglądał gorzej niż jego dalsza część. Ale z tego co wiem pieczołowicie odtworzono oryginalne strzelnice.
wielgrzym jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2009, 21:06   #4
stingerek
Guest

Przy sanockiej zaraz na wysokości bramy, pnie się w górę taki murek.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2009, 21:29   #5
wielgrzym

Awatar wielgrzym

Miasto: brak

Cytat:
Napisał stingerek Zobacz post
Przy sanockiej zaraz na wysokości bramy, pnie się w górę taki murek.
No, całkiem przyjemny, prowadzi do bramy przy wzgórzu trzech krzyży. Ale ten mur to już zupełnie inna XIX-wieczna historia, wewnętrzny pierścień austriackiej twierdzy. W sumie zgodny z tematem wątku.
wielgrzym jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2009, 22:57   #6
Kostek
ad fontes !

Przypomnę tylko, że wramach rewitalizacji obiektów fortecznych znajdujących się na terenie Przemyśla brama sanocka wraz z pasem murów znajdujących się w parku zostanie całościowo wyremontowana i udostępniona turystom.

A co do świadka świetności tego miasta, czyli miejskich murów, to przypominam sobie, że kilka lat temu studenci, bodajże Politechniki Karkowskiej, w ramach praktyk letnich, które notabene mają swoją długą tradycję w Przemyślu, opracowali projekty wykorzystania zachowanych partii obwarowań dla celów turystycznych. Przez pewien czas owoce prac studentów można było oglądać w kościele dolnym O. Franciszkanów.
Kostek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-07-2009, 23:49   #7
Ludwiq

Awatar Ludwiq

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. To interesujące, nie wiedziałem że mury obronne były modernizowane. Wiem, że w latach 70 XVII wieku została zbudowana (lub tylko planowana) kleszczowa linia od zachodu - południowego zachodu łącząca mury z zamkiem (z książki prof. Bogdanowskiego), i że fortyfikowano klasztor Reformatów. Najciekawsze by było oczywiście zobaczyć stan w jakim były w czasie wojen szwedzkich i oblężenia przez Rakoczego
Stary 09-07-2009, 23:55   #8
Kostek
ad fontes !

Proszę Przyjacielu z Lublina, pod tym linkiem znajdziesz dużo interesujących Cię informacji, nawet scenę oblężenia miasta i klasztoru Reformatów przez wojska Rakoczego w 1657 roku.

http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/za...mury/mury.html
Stary 10-07-2009, 00:34   #9
Ludwiq

Awatar Ludwiq

Oczywiście, zanim napisałem post na forum to użyłem googli Ale dziękuję za link, swoją drogą "plan miasta z XVII wieku" znajdujący sie na tej stronie, a tym bardziej Widok, są chyba "troche" radosną twórczością.
Stary 10-07-2009, 07:54   #10
Kostek
ad fontes !

Cytat:
Napisał Ludwiq Zobacz post
Oczywiście, zanim napisałem post na forum to użyłem googli Ale dziękuję za link, swoją drogą "plan miasta z XVII wieku" znajdujący sie na tej stronie, a tym bardziej Widok, są chyba "troche" radosną twórczością.
Raczej powieleniem oryginału, który znajduje się w Muzeum Historii Miasta Przemyśla.
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania