REKLAMA
 
 
 
 
 

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Czy niektórzy radni nie powinni zostać pozbawienie funkcji radnych?

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Czy niektórzy radni nie powinni zostać pozbawienie funkcji radnych?

  Aby zostać radnym organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego należy posiadać na jej obszarze prawo wybierania, a przez to prawo wybieralności. Utrata tego prawa jest równoznaczna z wygaśnięciem mandatu radnego.

  Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego posiadają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze tego organu (art. 10 par. 1 pkt. 3 ustawy Kodeks Wyborczy). W wyborach do rad gmin mogą brać także udział obywatele Unii Europejskiej.

  Stałe zamieszkiwanie oznacza, że nie każda osoba zameldowana w Przemyślu ma prawo wybierania. W ten sposób osoba stale zamieszkująca poza miastem, mimo posiadania meldunku w Przemyślu, nie powinna nawet otrzymać karty do głosowania na radnych miasta. Nie ma znaczenia informacja w dowodzie osobistym, gdzie przy miejscu zamieszkania widnieje nazwa miejscowości Przemyśl.

  W przypadku wyborów do organów stanowiących JST brak prawa wybierania jest równoznaczny z brakiem prawa wybieralności (art. 11 par. 1 pkt. 5 ustawy Kodeks Wyborczy).

  Jako to jest, że doszło do sytuacji, w której mieszkaniec nie Przemyśla posiada mandat radnego?

 • #2
  Odp: Czy niektórzy radni nie powinni zostać pozbawienie funkcji radnych?

  Oczywiście masz rację ale o kogo konkretnie chodzi?

  Komentarz


  • #3
   Odp: Czy niektórzy radni nie powinni zostać pozbawienie funkcji radnych?

   Zamieszczone przez yankes_69 Zobacz posta
   Oczywiście masz rację ale o kogo konkretnie chodzi?
   No jak o kogo: niedoszły kandydat na prezydenta Wojtuś Błachowicz nie mieszka w Przemyślu, podatki płaci poza miastem, a dietkę zasysa z miasta.
   Wiecznie niezadowolony Daruś Iwaneczko, ten mieszka poza Przemyślem, podatki płaci poza Przemyślem, nawet tutaj nie pracuje. Po jaką cholerę takie osoby w radzie miejskiej decydują o losie mieszkańców?
   Może ktoś władny podejmie stosowne kroki, aby ich odwołać.

   Komentarz


   • #4
    Odp: Czy niektórzy radni nie powinni zostać pozbawienie funkcji radnych?

    No to zgłoś ten fakt gdzie trzeba (sam nie wiem gdzie ale myślę, że nie stanowi problemu dowiedzieć się. Tu masz wyrok NSA potwierdzający to co piszesz http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A03981ADA5

    Komentarz

    Pracuję...
    X