REKLAMA
 
 
 
 
 

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

  Po publikacji kłamliwego materiału na amerykańskim serwisie Youtube przez bostońską fundację Ruderman Family Foundation (o którym przeczytasz tutaj) w Internecie zawrzało. Wiele z polskich komentarzy próbuje polemizować z wypowiedziami w stylu „znałem polską rodzinę, która zabiła Żyda”, ale moim zdaniem nie ma to większego sensu.

  Nie dziwne, że temat rzekomego „polskiego antysemityzmu” jest bardzo drażliwy zwłaszcza dla Polaków, których rodzice i dziadkowie narażali swoje życie, by ratować Żydów. W takiej sytuacji przez emocje kulturalna dyskusja może okazać się bardzo trudna, a w ostatecznym rozrachunku można zostać posądzonym o bycie „polskim antysemitą” czy o sprawcą „polskiego Holokaustu”. Jak tego uniknąć?

  Idąc w ślad za propozycją Normana Finkelsteina i dr Ewy Kurek proponuję upowszechniać dokumenty żydowskie z którymi trudniej polemizować. Jednym z takich dokumentów są listy „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”, które są dostępne na stronie Yadvashem

  Przyjrzyjmy się tym dokumentom. Postarałem się pobrać wszystkie ze strony organizacji i posortować pod względem ich objętości. Oczywiście listę możemy (a nawet powinniśmy!) posortować dowolnie według innych wytycznych, ale ja dla ułatwienia wybrałem objętość pliku. Objętość ma oczywiście bardzo wiele wspólnego z ilością nazwisk, które tam się znajdują. Na liście wyszczególniłem dwa kraje: Polskę i USA. Jak myślicie dlaczego?

  https://www.yadvashem.org/yv/pdf-drupal/poland.pdf
  https://www.yadvashem.org/yv/pdf-drupal/usa.pdf

  Źródło: https://tvlubuszan.pl/2018/02/21/lis...iata-amerykan/
Pracuję...
X