REKLAMA

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Stan Wojenny

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Stan Wojenny

Dzisiaj przypada 25. rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez ówczesne wladze komunistyczne z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele.

Dlatego jako młody człowiek chciałbym zapytać tych użytkowników forum, którzy (cokolwiek!) pamietają tamten okres i jakie jest ich zdanie na temat tego co się w Polsce działo w owym czasie.

Poza tym fundamentalne pytanie do wszystkich zainteresowanych. Czy stan wojenny był słusznym rozwiązaniem?
    Ostatnio edytowany przez RobertoBaggio; [ARG:4 UNDEFINED].

Odp: Stan Wojenny

niewiele wiem z tego przedzialu historii ale wydaje mi sie ze bylo to dosc nieprzemyslane rozwiazanie ktore cofnelo rozwoj naszego kraju o ok 3 lata w porownaniu z reszta europy

Komentarz

Z tego co wiem to już wtedy nasz kraj, nasz ojczyzna, był daleko w tyle za Zachodem.

Komentarz

Re: Stan Wojenny

Zamieszczone przez RobertoBaggio Zobacz posta
        Poza tym fundamentalne pytanie do wszystkich zainteresowanych. Czy stan wojenny był słusznym rozwiązaniem?
        Tak jest!

A to, co cofnęło nasz kraj w rozwoju to na pewno nie stan wojeny tylko wprowadzenie komunizmu. Gdybyśmy nie zmarnowali tylu lat na tą nieefektywną ideologię to bylibyśmy teraz na mniej więcej takim poziomie jak Hiszpania a może nawet Niemcy.

Aha, mój avatar nie ma tutaj nic do rzeczy :P Żeby nikt mnie tutaj od komunistów nie zwyzywał :P

Komentarz

Odp: Re: Stan Wojenny

Zamieszczone przez fedey Zobacz posta
          Tak jest!
          No dobrze, ale może jakieś małe uzasadnienie byś napisał?

Komentarz

Re: Odp: Re: Stan Wojenny

Może takie, że radzieckie wojska tylko czekały pod polską granicą na rozkaz z Moskwy. Nie jestem w stanie przewidzieć skutków ich ataku, ale myślę, że nie byłoby weselej niż w tym tak strasznie potępianym przez wszystkich stanie wojennym...

Komentarz

jakos zaden historyk (a otwarto wlasnie archiwa z tamtego roku) nie potwierdza Twoich rewelacji, fedey, zadna inwazja POlsce nie grozila. Za to polecam takie oto informacje, jakby ktos jeszcze wierzyl w sprawiedliwosc historii:

http://www.dziennik.pl/Default.aspx?...rticleId=24859

Komentarz

Tylko nie można zapominać o tym, ze w tamtym czasie sporo wojsk radzieckich stacjonowało w Polsce, także wcale nie musiały one wjeżdzać skoro było ich u nas w bród.

ZUZA, to fakt.

Komentarz

Temat bardziej polityczny więc przenoszę na politykę.

Skoro już coś piszę to w mojej opinii nie było konieczności wprowadzania SW (z naszego punktu widzenia).
                  Była to ostatnia próba opanowania sytuacji w kraju przez komunistów. Złapanie za mordę. Tyle że spieprzyli robotę.

Z tego czasu pamiętam milicję i wojsko na ulicach. Permanentne kontrole wszystkiego i wszystkich.
                  Można zamieszczać filmy z Youtube na naszym forum? -> Tak już można

Ćwierkacz

Komentarz

Przychylam sie, tym bardziej, ze w 1990, czyli niewiele pozniej rozpadl sie Zwiazek Sowiecki, czylo dosc slaba ta struktura byla. Gdzies czytalam, ze obecny wtedy na tym bialowieskim zjezdzie obecny spiker parlamentu bialoruskiego mowil, ze stalo sie to wlasciwie przez przypadek... he, he... wiecej taki przypadkow sobie zycze! Ze stanu wojennego pamietam tylko, ze byla to najpiekniejsza zimowa niedziela - slonce, snieg i ... cisza.

Komentarz

To dlaczego połowa Polaków dzisiaj uważa, że stan wojenny było to słuszne rozwiązanie? Sam Wałęsa jednoznacznie nie potępia Jaruzelskiego.

Swoją drogą gdyby wojska radzieckie wyjechały na ulice polskich miast i wsi i zaczeły pacifikować ludzi, to znajac nasz naród, zrobilibysmy ostrą jatkę, która doprowadziłaby do śmierci wielu, wielu ludzi, ale honor byśmy obronili.

Prof. Władysław Bartoszewski uważa, że generał Wojciech Jaruzelski jest "jednym z największych przestępców w historii Polski". Decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego określił jako "ogromną katastrofę społeczną i klęskę psychologiczną".

Wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny był - zdaniem prof. Bartoszewskiego - "wielkim wstrząsem". W jego ocenie, stan wojenny przyczynił się także do masowych wyjazdów wykształconych Polaków za granicę, co jest już dziś "nie do naprawienia".

Jak podkreślił, zarówno okres stanu wojennego, jak i osoby, które zdecydowały o jego wprowadzeniu, "zupełnie nie zostały rozliczone".

- Owszem, dużo mówiło się o przeżyciach poszczególnych ludzi, był przytaczany straszliwy przykład zbrodni w Kopalni Wujek, natomiast ludzie, którzy podjęli decyzję, którzy ją wykonali, w tym członkowie zbrodniczego zespołu najgorszej junty typu "faszystoidealnego", jak nazywam WRON, nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności - argumentował.

Jego zdaniem, w Polsce powinien zostać zorganizowany proces sądowy wzorowany na tzw. procesach norymberskich, w których sądzono zbrodniarzy hitlerowskich. Prof. Bartoszewski argumentował, że umożliwiłoby to "rozliczenie tych zbrodni, które były popełnione wobec własnego narodu".

- Ludzie honoru sami znajdują wyjścia z sytuacji, a ludzie, którzy chlubią się swoimi stopniami wojskowymi, ale nie mają honoru, powinni być pociągani do odpowiedzialności karnej przed sądami i trybunałami - dodał prof. Bartoszewski.

"Kłamstwem" profesor określił główny argument dla wprowadzenia stanu wojennego, czyli groźbę inwazji wojsk sowieckich na Polskę.

- Nie ma żadnych dowodów na to, że realna była ta alternatywa, to są poglądy. Natomiast tzw. teoria mniejszego zła jest w tym wypadku jedynie uzasadnieniem chęci ocalenia reżimu komunistycznego i własnej władzy na tak długo, jak długo zwierzchnik Związku Sowieckiego Michaił Gorbaczow nie nakazał zmiany kursu - ocenił. Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomos...0,3789424.html
                      Ostatnio edytowany przez RobertoBaggio; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

Re: Stan Wojenny

Zuza, znam człowieka, który w tym czasie jeździł za granicę. Gdy wprowadzono stan wojenny nie było go w Polsce i jak wyjeżdżał to widział na własne oczy radzieckie wojska stacjonujące pod naszą granicą.

Zuza, jeśli chodzi o ten artykuł... Gdyby nie stan wojenny to zginęłoby więcej niż 90 osób. Poza tym ten artykuł jest bardzo jednostronny. Ma na celu zmieszać Jaruzelskiego z błotem. Nie ma w nim ani odrobiny obiektywności.

A na rozpad ZSRR złożyło się kilka rzeczy. Wydaje mi się, że najbardziej znaczącą był konflikt z Afganistanem. Ale tak to już było. ZSRR wspierało komunistyczną Kubę, a USA finansowała Afganistan. Nie dlatego, że pałali do nich miłością, tylko dlatego, że mieli wspólnego wroga. No i sobie wyszkolili wielu Bin Ladenów... I najciekawsze jest to, że cały ten burdel rozpętała jak zwykle Ameryka. Ale nie odchodźmy za bardzo od tematu.

Komentarz

Odp: Re: Stan Wojenny

Zamieszczone przez fedey Zobacz posta

A na rozpad ZSRR złożyło się kilka rzeczy. Wydaje mi się, że najbardziej znaczącą był konflikt z Afganistanem.
                          A ja uważam, że główną przyczyną upadku ZSRR, muru berlińskiego i w ogóle komuny w Europie, była NSZZ Solidarność. Do tego należy dodać działania takich ludzi, herosów tamtejszych czasów, jak Ronalda Reagana, Jana Pawła II, Lecha Wałęsy i Michaiła Gorbaczowa. Takie są fakty, a fakty mówią same za siebie.

Ale trzymajmy się głównego wątku jakim jest stan wojenny i 25. rocznica jego wprowadzenia.

Komentarz

Ogloszenie stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego

http://www.youtube.com/watch?v=IG4SbX26G60
                            Czytać to jedno, a rozumieć to drugie...

Komentarz

fedey, rozumiem, ze Twoj kolega jezdzil do Zwiazku Sowieckiego - no bo gdzie widzial te wojska? Ale wcale mnie to nie przekonuje, bo oczywiscie prowadzone byly "zaprzyjaznione" manewry, ale z dokumentow IPN i zeznan plk. Kuklinskiego chocby wynika, ze nie bylo takiej koniecznosci. Co wiecej, jak spojrzec na to z perspektywy 25 lat, to grupa obskurantow wziela sobie w rece absolutna wladze nad 30 mln krajem i jednej nocy powsadzala do wiezien swoich przeciwnikow. Ja wiem, ze dzis Wierzejski twierdzi, ze Pinochet byl - cytuje - Wielkim Czlowiekiem - ale Jaruzel nie byl. Do tego wychodzi, ze przez wiele lat byl zdrajca wlasnej ojczyzny w spolpracowal z sowieckim wywiadem wojskowym. Juz samo to, ze szpion na uslugach sowieckiej armii robi porzadek w Polsce, wprowadzajac zamordyzm jest wystarczajacym powodem do zastanowienia nad jego pobudkami. To po pierwsze.
                              Po drugie, troche z innej beczki, powtarzanie, ze byloby wiecej niz 90 ofiar, gdyby nie stan wyjatkowy, to budowanie historii alternatywnej i hipotetycznej. Warto pamietac, ktora grupa spoleczna chce, zeby Polacy pozostali w przekonaniu, ze stan wojenny byl najlepszym z najgorszych wyjsc. Latwo odpowiedziec, ktora grupa... a to budzi moja czujnosc i nieufnosc.
                              No i po trzecie, statystyki jakos mnie nie biora. Jakas indywidualistka jestem i nie sadze, zeby akurat wasza polowa Polakow miala racje. Moze ma ja moja polowa?
                              I po czwarte, tekst z Dziennika jest tendencyjny, ale jesli go z tych szatek obrac, to zostana gole fakty: Jaruzel mieszka w chalupie za 2 mln i bierze 5 tys miesiecznie emerytury. Moja babcia ma 800 zlm, nie wiem jak wasi bliscy?
                              Okropnie sie rozpisalam - licze na Wasza cierpliwosc.

Komentarz

Pracuję...
                              X