REKLAMA
 
 
 
 
 

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Kiedy należy informować obywateli o zagrożeniu ???

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Kiedy należy informować obywateli o zagrożeniu ???

  Do wykolejenia się 15 cystern z fosforem doszło po południu 16 lipca 2007 r. (w poniedziałek) w okolicach Lwowa. Sześć cystern zapaliło się. Nasze media poinformowały Polaków o katastrofie [w bliskim przecież sąsiedztwie z Polską] dopiero następnego dnia t.j. 17 lipca 2007 r. (wtorek). Od siebie dodam, że we wtorek wiadomo już było, że trująca chmura wędruje na wschód. Ufff. Całe szczęście bo gdyby tak powędrowałaby sobie na zachód to do granicy z IV RP miałaby jakieś 100 km (?).

  Wczoraj (we wtorek 17 lipca 2007 o g. 18.02) ukraińskie władze zapewniły, że do dzisiaj (tzn. do środy) sytuacja w rejonie wypadku pociągu wiozącego żółty fosfor zostanie opanowana. Lekarze uspokajają – czytamy dalej w notatce prasowej - że toksyczna chmura, która utworzyła się po wybuchu substancji, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Główny lekarz obwodu lwowskiego Roman Pawliw stwierdził, że chmura nie stanowi poważnego zagrożenia, ludzie mogą jednak odczuć pogorszenie samopoczucia. Ukraiński wicepremier Ołeksandr Kuźmiuk, który był na miejscu wypadku, potwierdził te optymistyczne wieści.

  Z innej notatki prasowej (ze środy rano: 2007-07-17 07:55:00) dowiadujemy się, że:

  Pełna treść notatki prasowej:

  2007-07-17 07:55:00
  Ukraina: Alarm chemiczny po wypadku pociągu z fosforem

  Jadący do Polski pociąg z płynnym fosforem wykoleił się w rejonie buskim obwodu lwowskiego. Ewakuowano około 800 osób - poinformowały źródła w ukraińskim Ministerstwie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

  O godz. 16.40 czasu lokalnego (15.40 czasu polskiego) przewróciło się 15 cystern z płynnym żółtym fosforem, z których pięć stanęło w płomieniach. Po czterech godzinach udało się ugasić pożar. (dodam, że stało się to w poniedziałek przyp. mój).

  Podczas pożaru powstała chmura substancji chemicznych. Strefa skażenia wyniosła około 90 km kwadratowych i objęła 14 wiosek. Szesnaście osób, głównie strażaków, odniosło obrażenia - przede wszystkim oparzenia dróg oddechowych.

  Z pięciu wiosek leżących w pobliżu miejsca wypadku ewakuowano 800 osób, ale wielu mieszkańców odmówiło opuszczenia domów. Zalecono im, by pozamykali okna i nie wypuszczali na dwór zwierząt. Przedstawiciele wojska ukraińskiego twierdzą, że z powodu silnego słońca i temperatury przewyższającej 30 stopni fosfor szybko wysycha, co jest bardzo niebezpieczne.

  Dawka śmiertelna fosforu wynosi 0,1 grama. Żółty fosfor powoduje m.in. marskość wątroby.

  (PAP)

  P.S. W środę, 18 lipca 2007 r. – wieczorem - wiemy już, że 72 osoby z rejonu katastrofy znalazły się w szpitalu (TVN24 – pasek informacyjny). A ja pamiętam, że jak przed laty p...ło w Czernobylu to dopiero po trzech dniach od katastrofy, władze zdecydowały się podawać jakieś preparaty naszym dzieciom i kobietom w ciąży aby je uchronić ...

 • #2
  Odp: Kiedy należy informować obywateli o zagrożeniu ???

  Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował do władz wykonawczych, by nie ukrywały rzeczywistych następstw wypadku.

  - Praktyka władz radzieckich, kiedy to zasadą rozwiązywania problemów były uspokajające raporty urzędnicze zamiast fachowych działań i przemilczanie zamiast uczciwej informacji, nie może być normą na Ukrainie - powiedział cytowany przez Interfax-Ukraina prezydent Juszczenko.
  onet.pl

  Komentarz


  • #3
   Odp: Kiedy należy informować obywateli o zagrożeniu ???

   Prezydenci mogą sobie apelować - to podwyższa ich statystyki wyborcze.

   Później, w wyborach powszechnych wybiera ich tzw. 'ciemny lud', który często zapomina o przeróżnych niegodziwościach tej "Elyty").

   A co do informowania o zagrożeniu - płacęęę podatki za to aby mnie informowano na czas!!!

   Komentarz

   Pracuję...
   X