REKLAMA

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Rzeczypospolita i karytatura Mahometa

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

Odp: Rzeczypospolita i karytatura Mahometa

Kod html:
    Nie potrafimy szanować tego co mamy - ba powiem więcej mam wrażenie, że nie rozumiemy tego co mamy.
    Gorzka prawda, ale prawda.
    Czlowiek nie jest tylko sprawca swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakis sposób "twórcą samego siebie"Jan Paweł II

Komentarz

Alien napisał:"Szanujmy to, że Redaktor Metz..."

Nie rozumiem za co mam szanować p. Metza, czy za to, że on obraża moje uczucia religijne i jeszcze w bezczelny i pokrętny sposób próbuje wpierać, że moja subiektywnaocena "może prowadzić do nadużywania wolności i swobód religijnych"?Nie no, to jakaś paranoja, odwracanie kota ogonem.

I tu rodzi sie pytanie: Czy o taką wolność walczyli nasi rodzice?

P.S.Skoro p. Metz chce zajmować się "rzeczywistym, niezafałszowanym obrazem współczesnej popkultury" to niech spróbuje wkomponować w okładkę następnego numeru ikone utożsamiającą np. judaizm. Z chęcią popatrzę, co sie będzie działo.
      Czlowiek nie jest tylko sprawca swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakis sposób "twórcą samego siebie"Jan Paweł II

Komentarz

Ale moim zdaniem Metz i on sam to też mówi że on nie miał na celu pokazanie Matki Boskiej w sposób mający na celu obrażanie kogokolwiek.
        Chciał pokazać to co jest naprawdę - popkulturę i relatywizm który towarzyszy nam w życiu!

Pisałem już o tym kiedyś w innym wątku - z jednej strony mamy narodową masową egzaltację graniczącą wręcz z masochizmem "psychicznym" towarzyszącą śmierci Papieża a z drugiej strony mamy z bydło demolujące stadion podczas meczu pojednania w imię Papieża.
        Mamy 90% społeczeństwa otwarcie przyznającego się do katolickich wartości a według posłanki referującej nowy projekt ustawy aborcyjnej (nie pamiętam nazwiska) 300 tys aborcji wykonanych w podziemu w zeszłym roku. Rzecz po prostu w tym, że towarzyszy nam niesamowity relatywizm moralny - w którym punkt siedzenia wyznacza nasz punkt widzenia.

Mnie też Machina obraża ale taki jest świat. Najbardziej purytańskie społeczeństwo jakim są USA jest siedliskiem największego syfu jaki świat widział i to jest właśnie to co Metz pokazał w Machinie.

Prasówki CD.
        Jak widać są nie chodzi w biznesie tylko o pieniądze i o to chodzi
        Reklamodawcy uciekają z "Machiny"

Katarzyna Wiśniewska, Vadim Makarenko, Jacek Kowalski, Bydgoszcz 09-02-2006, ostatnia aktualizacja 09-02-2006 21:06

Piosenkarka Madonna w sukni Matki Boskiej Częstochowskiej - taki kolaż na okładce pisma muzycznego "Machina" zbulwersował paulinów z Jasnej Góry. Z umów z "Machiną" wycofują się reklamodawcy

Miesięcznik o kulturze popularnej "Machina" wraca na rynek po czteroletniej przerwie. Na okładce zerowego numeru znalazł się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z twarzą piosenkarki Madonny (wewnątrz pisma jest o niej duży artykuł). Na twarzy Madonny widnieje charakterystyczna szrama jak na jasnogórskim obrazie. W wydaniu internetowym pisma twarz odsłania się stopniowo, po rozchyleniu kurtyny - niemal tak jak na Jasnej Górze. Na kolanach piosenkarki zamiast Jezusa siedzi jej córka - Lourdes.

Pomysł oburzył paulinów opiekujących się częstochowskim sanktuarium. "Jesteśmy wstrząśnięci tym, że znów używa się Cudownego Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry do profanacyjnych przekształceń plastycznych i komercyjnych celów reklamowych" - czytamy w specjalnym oświadczeniu przesłanym KAI. "Ta kampania reklamowa jest działaniem grzesznym, czyli etycznie brzydkim. Przez swój ferment staje się również szkodliwym dla szerokiej kultury naszego społeczeństwa" - piszą paulini.

Okładkę "Machiny" skrytykowała też Rada Etyki Mediów, a młodzi członkowie konserwatywno-liberalnego stowarzyszenia Koliber i fundacji Jupiter z Poznania zachęcają do bombardowania protestacyjnymi mailami i SMS-ami wydającej magazyn firmy Point Group. Wzywają też do bojkotu towarów i usług firm, które reklamują się w "Machinie". Na swojej stronie internetowej zamieścili nawet spis firm z ich e-mailami i numerami telefonów, a także wzory listów.

O ile rozgłos wokół okładki może wyjść "Machinie" na dobre (być może o to chodziło redakcji), to utrata reklamodawców oznacza kłopoty. Z umów z "Machiną" wycofały się już Telekomunikacja Polska SA, Orange i Philips. - Gdy zaczęły przychodzić e-maile, podjęliśmy decyzję, że nie chcemy brać w tym udziału. Nie zamierzamy obrażać niczyich uczuć religijnych - mówi Marcin Gruszka z biura prasowego Orange. Podobnie zareagował Philips. Polska filia koncernu otrzymała kilkadziesiąt listów. - Wstrzymaliśmy współpracę z "Machiną". Nie wykluczamy współpracy w przyszłości, ale chcielibyśmy się odciąć od tego, co się teraz dzieje - podkreśla Beata Jedynak z Philips Polska. A Barbara Górska, rzecznik prasowy TP SA, oświadcza kategorycznie: - W kolejnym numerze "Machiny" naszych reklam już nie będzie.

Redaktor naczelny "Machiny" Piotr Metz nie poczuwa się do winy. - Naszą intencją nie było obrażanie ludzi wierzących. Ten kolaż miał pokazywać, że w kulturze masowej nie ma żadnych świętości - tłumaczy KAI. I odbija piłeczkę. - Profanacją nie jest wykorzystywanie wizerunku Matki Bożej na okładce "Machiny", lecz wizerunku Ojca Świętego do robienia tandetnych pamiątek - mówi, wskazując na stragany wokół Jasnej Góry, na których roi się od kiczowatych dewocjonaliów.

Do protestu włączył się ks. Paweł Gronowski, prezes Radia Plus Polska, apelując do wydawców pisma o wycofanie całego nakładu. - To atak na wartości chrześcijańskie - wtóruje mu ks. Wacław Depo, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Co o okładce "Machiny" sądzą inni duchowni? Ks. Andrzej Luter zamiast o obrazie uczuć religijnych woli mówić o zwykłej głupocie. - Są ludzie, którzy reagują oburzeniem, inni - politowaniem. Zaliczam się raczej do tych drugich. Ale dla wielu ludzi ta kampania może być szokiem. To nie najlepiej świadczy o wydawcach, którzy świadomie grają na uczuciach wielu ludzi. Skandal to przecież najlepsza droga promocji - powiedział "Gazecie".

Zerowy numer pisma wydrukowano w nakładzie 30 tys. i rozesłano pocztą m.in. do dziennikarzy. Nie trafił do kiosków, czytelnicy na razie mogą zamawiać to wydanie jedynie przez internet. Pierwszy numer magazynu ma trafić do kiosków w marcu w nakładzie 100-120 tys. egzemplarzy.

Katarzyna Wiśniewska, Vadim Makarenko, Jacek Kowalski, Bydgoszcz

Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA

Można zamieszczać filmy z Youtube na naszym forum? -> Tak już można

Ćwierkacz

Komentarz

Szanuję Twoje zdanie Alien, ale co do pewnych treści nie mogę się zgodzić:

Po pierwsze:
          Alien:"Najbardziej purytańskie społeczeństwo jakim są USA jest siedliskiem największego syfu jaki świat widział i to jest właśnie to co Metz pokazał w Machinie."

Skoro Metz chciał ukazać purytanizm amerykańskiego społeczeństwa, to dlaczego na okładce pisma umieścił ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej(dlaczego posłużył się polskim symbolem)?

Po drugie:
          Alien:"Chciał pokazać to co jest naprawdę - popkulturę i relatywizm który towarzyszy nam w życiu!"

Tak, mamy w dzisiejszych czasach relatywizm(przejawiający się w różnych dziedzinach), pod który moim zdaniem, Metz sprytnie przemyca obrażliwe treści, mając w zanadrzu natychmiastowe usprawiedliwienie.

Po trzecie:
          Alien:"Mnie też Machina obraża ale taki jest świat"

Nie zamierzam godzić się z takim "porządkiem" i stać bezczynnie i pokornie z boku, ponieważto również nasze postawy kreują ten świat.

P.S.Byłabym ogromnie wdzięczna gdyby ktoś podpowiedział mi jak się tu cytuje. :D

Komentarz

Szczerze mówiąc nie wiem czemu Metz zrobił co zrobił. Dywaguję jedynie nad tym co mogło nim kierować.

Reasumując - ja osobiście uważam, iż musimy mieć większy dystans do tego typu prowokacji. Nie mam zamiaru obrażać Mahometa i liczę na to, iż jego wyznawcy powstrzymają się przed obrażaniem naszych symboli wiary.
            Wiem, wiem jestem naiwny ale co tam
            Można zamieszczać filmy z Youtube na naszym forum? -> Tak już można

Ćwierkacz

Komentarz

Pracuję...
            X