REKLAMA

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Podziemia Przemyskie. Wpisujcie co wiecie!

Zwiń
X
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Podziemia Przemyskie. Wpisujcie co wiecie!

Witam. Od dawna interesujesię podziemiami przemyskimi. Nie ma w internecie ani w ksiazkach przemyskich za bardzo jakichkolwiek informacji. Cięzko zeby byly skoro podziemia spokojnie sobie spocywaja a my codziennie nad nimi spacerujemy. Znalazlem maly temat na forum sprzed kilku miesiecy jednak to nie do konca to czego szukam. Oto to jest tak...
    Przemysl jest cholernie starym miastem, wszyscy to wiemy. Rozne cyrki się działy to tez wiemy. A jak ktoś niewie to jesli chodzi o podziemne tunele przejscia polaczenia itp jestesmy w czolowce polski. tylko ze nie ma jak tego pokazac.
    Udało się udostepnic dwupoziomowe podziemiapod urzedem miejskim. Ładnie zrobione, oswietlone, cholernie dobra robota, cos ponad rok temu mozna bylo zwiedzac, tez tutaj o tym pisali. Oczywiscie byłem, niesamowite przezycie. Ale to jest nic. Nic! Otoz wg najrozniejszych faktów, nie faktów Legend , plotek przesłań i wszystkiego innego w przemyslu jest tego wszystkiego jeszcze nie powiem brzydko ile. Po pierwsze to polaczone kamieniczki, piwnice i wspomniane na innym temacie kanalizacyjne tunele. Za niedlugo podobno maja zaczac prace przy tunelu łaczacym urzad miasta z nowym budynkiem muzeum Ziemi przemyskiej (Rynek 9:>). Mniej wiadome rzeczy to Tunel - legenda czyli przejscie pod sanem. Legenda o tym przejsciu od dekad jest po mieszkancach miasta puszczana. Ja słyszałem ze jedna strona tunelu znajduje się pod zakonem przyległym do kosciola sw. trojcy. Ale zakonnice fakt ten zatajają od wielu lat. (plotka legenda powtarzam raz jeszcze - nic pewnego) Jesli bylaby to prawda..tunel zaczynałby sie (lub konczyl jak kto woli:]) pod klasztorem przy kosciele Swietej Trojcy (a wiecie ze kosciol Sw. Trojcy wybudował Koles ktory kazał zabic zone swego syna (bo byla biedna:D) i duch się w klasztorze zaczal pojawiac i nakazał wybudowanie koscila i Koles dał kase i postawili Trocje)) Tak wiec poczatek przy Trojcy, potem pod Sanem i gdzie drugie wyjscie??? Albo okolice podziemi UM albo Rynek. Klasztor stał juz w XVII wieku a dawno temu w miejscu gdzie teraz pomnik Mickiewicza stał koscioł. Moze jakies polaczenia :>
    co jeszcze "wiem" na ten temat hmm.
    Kosciol franciszkanow... podobno w latach 80-tych odkryto w jego podziemiach dosc duzy tunel ktory nie wiadomo dokad prowadził... ekipa weszła..przeszła się kawałek.. i wyszla a tunel kazano zamurowac na grubość jednej tylko cegły... podobno wszystko to gdzies w piwnicach franciszkanów spoczywa i jakby ktoś się uparł to by tam dotarł....
    Podobno tez znane byly tunele laczace koscioly czy Katedrę z Zamkiem....
    W kazdym razie wszystko to co pisze to jak mowilem albo fakty albo (glownie) legendy plotki przypuszczenia)...
    jesli ktos z was ma jakies informacje, słyszał podobne historie i tez się tym interesuje prosiłbym o napisanie tego.
    Mam nadzieje ze za niedlugo bedzie kasa (tyle ile potrzeba) na prace zwiazane z Podziemną Trasą Turs. z jednej strony turystyka itd a z drugiej czesc naukowa - archeologia mysle ze wiele ciekawego mozna by bylo przy okazji takich prac znalesc, dowiedziec się.
    Pozdrawiam i prosze o wpisywanie się
    Ostatnio edytowany przez scenario20; [ARG:4 UNDEFINED].

Odp: Podziemia Przemyskie. Wpisujcie co wiecie!

Właściwie było blisko i budowa podziemnej trasy turystycznej zaczęła by się jeszcze w tym roku, ale...
    Dnia 27 czerwca 2006 r. Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie podjął uchwałę w sprawie wyboru projektów do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - działanie 3.3 "Zdegradowane obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe" ZPORR 2006.
    Gmina Miejska złożyła 4 projekty, wtym "
    Budowa Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu" - całkowity koszt projektu: 1 388 471,34zł (dotacja funduszu: 964 310,50zł).
    W/w uchwałą
    Zarząd Województwa dokonał zmiany kolejności na liście rankingowej rekomendowanej przez Regionalny Komitet Sterujący ds. rozwoju regionu poprzez przesunięcie projektu : „Budowa Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu” z pozycji 4. na pozycję 15. W zamian z pozycji 15 na 4 przesunął projekt "Rewitalizacja zabytkowych obiektów przemyskiej starówki". W taki oto sposób zamiast kasy na trasę podziemną dostaliśmy kasę na 4 kamienice. Czym ta zamiana została uzasadniona?
    "w przypadku projektów Miasta Przemyśla – decyzja Zarządu umożliwi rewitalizację 4 zabytkowych budynków zlokalizowanych na obszarze szczególnie atrakcyjnym turystycznie, tj. położonych w obrębie wewnętrznego pierścienia dawnej Twierdzy Przemyśl. Wzięto przy tym pod uwagę zakres rzeczowy i finansowy pozostałych dwóch projektów tej jednostki, objętych dofinansowaniem" (dostaliśmy kasę również na Kopiec Tatarski wraz z Forteczną Trasą Turystyczną oraz kamienicę Konarskiego 5)

Nie pozostaje nic innego tylko wiara że projekt trasy podziemnej zostanie zgłoszony do kolejnych Programów UE.

Krótka informacja o trasie podziemnej:
    http://www.urlop.com.pl/aktualnosci.php?id_a=250
    http://przemysl.pttk.pl/index.php?sh...ore=1154549609

Komentarz

Zamieszczam kilka fotek z trasy, jeśli się nie mylę ze strony UM www.przemysl.pl (w tej chwili nie mogę się ich doszukać na stronie)
      Załączone pliki

Komentarz

Podziemia wyglądają niesamowicie, szkoda, że miałem przyjemność widzieć je tylko tu na zdjęciach. Szkoda, że taki potencjał i urok miasta jest wciąż pomijany i zapomniany.

Komentarz

z mila checia bym sie przeszla i pozwiedziala podziemia... niestety do tej pory nie mialam takiej mozliwosci
          "Trudno przekonać samego siebie, że miejsce w którym przebywamy, jest naszym domem i nie zawsze jest to miejsce, w którym tkwi nasze serce. Czasem mi się to udaje a czasem nie."

Jonathan Carroll

Komentarz

Ja kiedyś pracowałem w przemyskich wodociągach i miałem okazję widzieć fragmenty tych podziemi i starych, zabytkowych kanałów. Mówię Wam - rewelka - szkoda, że inni nie mogą zobaczyć... może kiedyś dożyje tego dnia...
            Dręczyciel.

Komentarz

Ostatnia, 50-ta w tej kadencji samorządu Sesja Rady Miejskiej w Przemyślu odbędzie się w dniu 20 października 2006 r. (piątek) o godz. 9.00, a na niej między innymi:

18.Podjęcie uchwały w sprawie wstrzymania wykonywania wieloletniego programu inwestycyjnego pn. „Budowa podziemnej trasy turystycznej” – proj. Nr 219/06.

Zna ktoś jakieś szczegóły na ten temat?

Komentarz

Super wstrzymanie tych prac napewno przyczyni się do rozwoju naszego miasta...
                "Zawsze są dwa uda albo się uda albo się nie uda :D" .:POzdrawiam:.

Komentarz

Jeszcze jak pisałam pracę licencjacką, miałam okazję zwiedzać te kilkukondygnacyjne podziemia - oprowadzał nas ówczesny wiceprezydent Krużel [udostępnił materiały do pracy]. A było to już 5 lat temu!! Teraz znowu w pracy mgr pisałam o podziemiach, naniesiono niewielkie zmiany a kasy jak nie było tak nie ma..

Jeśli chodzi o legendy, czytałam na stronach KKI.. o tunelu przechądzącym pod Sanem z starego grodu/Zamczyska [znajdującego się niegdyś nie tam gdzie obecniem ale w okolicach Trzech Krzyży w zwyż- mam na myśli te wały], na drugą stronę Sanu [nie pamiętam, w którym miejscu ma wychodzić, ale raczej nie w okolicach Św. Trójcy.

Chętnie bym to poszukała, czy coś wkleiła. Niestety, nie mam ostatnio czasu. :(

Komentarz

Oficjalnie punkt ten został zdjęty z obrad z powodu nie przyznania Przemyślowi dotacji unijnej na renowacje podziemi.
                    W tym tygodniu ma ruszyć strona poświęcona trasie, autorsta wspomnianego już p. Krużela.

Komentarz

dla odświeżenia tematu aktualne fotki z podziemi:

Najpierw jak to ma wyglądać w przyszłości:

Komentarz

Komentarz

więcej fotek tutaj: http://zykupawel.fotosik.pl/albumy/223735.html
                          Ostatnio edytowany przez Żyku; [ARG:4 UNDEFINED]. Powód: dodałem link

Komentarz

O, coś ruszyło od ostatnich 5 lat.
                            Tylko nie widzę? na planach kamienic pierzei wschodniej, które także miały należeć do kompleksu.

Dzzięki za materiały!

Komentarz

Pracuję...
                            X