REKLAMA

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Podziemia Przemyskie. Wpisujcie co wiecie!

Zwiń
X
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• scenario20
    rozpoczął temat Podziemia Przemyskie. Wpisujcie co wiecie!

Podziemia Przemyskie. Wpisujcie co wiecie!

Witam. Od dawna interesujesię podziemiami przemyskimi. Nie ma w internecie ani w ksiazkach przemyskich za bardzo jakichkolwiek informacji. Cięzko zeby byly skoro podziemia spokojnie sobie spocywaja a my codziennie nad nimi spacerujemy. Znalazlem maly temat na forum sprzed kilku miesiecy jednak to nie do konca to czego szukam. Oto to jest tak...
    Przemysl jest cholernie starym miastem, wszyscy to wiemy. Rozne cyrki się działy to tez wiemy. A jak ktoś niewie to jesli chodzi o podziemne tunele przejscia polaczenia itp jestesmy w czolowce polski. tylko ze nie ma jak tego pokazac.
    Udało się udostepnic dwupoziomowe podziemiapod urzedem miejskim. Ładnie zrobione, oswietlone, cholernie dobra robota, cos ponad rok temu mozna bylo zwiedzac, tez tutaj o tym pisali. Oczywiscie byłem, niesamowite przezycie. Ale to jest nic. Nic! Otoz wg najrozniejszych faktów, nie faktów Legend , plotek przesłań i wszystkiego innego w przemyslu jest tego wszystkiego jeszcze nie powiem brzydko ile. Po pierwsze to polaczone kamieniczki, piwnice i wspomniane na innym temacie kanalizacyjne tunele. Za niedlugo podobno maja zaczac prace przy tunelu łaczacym urzad miasta z nowym budynkiem muzeum Ziemi przemyskiej (Rynek 9:>). Mniej wiadome rzeczy to Tunel - legenda czyli przejscie pod sanem. Legenda o tym przejsciu od dekad jest po mieszkancach miasta puszczana. Ja słyszałem ze jedna strona tunelu znajduje się pod zakonem przyległym do kosciola sw. trojcy. Ale zakonnice fakt ten zatajają od wielu lat. (plotka legenda powtarzam raz jeszcze - nic pewnego) Jesli bylaby to prawda..tunel zaczynałby sie (lub konczyl jak kto woli:]) pod klasztorem przy kosciele Swietej Trojcy (a wiecie ze kosciol Sw. Trojcy wybudował Koles ktory kazał zabic zone swego syna (bo byla biedna:D) i duch się w klasztorze zaczal pojawiac i nakazał wybudowanie koscila i Koles dał kase i postawili Trocje)) Tak wiec poczatek przy Trojcy, potem pod Sanem i gdzie drugie wyjscie??? Albo okolice podziemi UM albo Rynek. Klasztor stał juz w XVII wieku a dawno temu w miejscu gdzie teraz pomnik Mickiewicza stał koscioł. Moze jakies polaczenia :>
    co jeszcze "wiem" na ten temat hmm.
    Kosciol franciszkanow... podobno w latach 80-tych odkryto w jego podziemiach dosc duzy tunel ktory nie wiadomo dokad prowadził... ekipa weszła..przeszła się kawałek.. i wyszla a tunel kazano zamurowac na grubość jednej tylko cegły... podobno wszystko to gdzies w piwnicach franciszkanów spoczywa i jakby ktoś się uparł to by tam dotarł....
    Podobno tez znane byly tunele laczace koscioly czy Katedrę z Zamkiem....
    W kazdym razie wszystko to co pisze to jak mowilem albo fakty albo (glownie) legendy plotki przypuszczenia)...
    jesli ktos z was ma jakies informacje, słyszał podobne historie i tez się tym interesuje prosiłbym o napisanie tego.
    Mam nadzieje ze za niedlugo bedzie kasa (tyle ile potrzeba) na prace zwiazane z Podziemną Trasą Turs. z jednej strony turystyka itd a z drugiej czesc naukowa - archeologia mysle ze wiele ciekawego mozna by bylo przy okazji takich prac znalesc, dowiedziec się.
    Pozdrawiam i prosze o wpisywanie się
    Ostatnio edytowany przez scenario20; [ARG:4 UNDEFINED].

• Kornik
    odpowiedział(a)
    Odp: Podziemia Przemyskie. Wpisujcie co wiecie!

http://frp.com.pl/forum/showthread.php?tid=1112

Zostaw komentarz:

• marcin1918
    odpowiedział(a)

Odświeżam temat. Na obiekcie Kościoła św. Trójcy trwają jakieś prace związane z odkryciem jakichś fundamentów ktoś coś wie na ten temat ?

Zostaw komentarz:

• PatricBateman
    odpowiedział(a)

W czerwcu ma ruszyć "Budowa podziemnej Trasy Turystycznej w Rynku". Informacja z HARMONOGRAMU ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH POWYŻEJ 14000 EURO W URZĘDZIE MIEJSKIM W PRZEMYŚLU NA ROK 2009.

Zostaw komentarz:

• AAA
    odpowiedział(a)

W bibliotece pedagogicznej jest wystawka zdjęć podziemi przemyskich m.in. z ul. Mostowej, Rynku czy Kazimierzowskiej

Zostaw komentarz:

• wielgrzym
    odpowiedział(a)

Zgodnie z ogłoszeniem o przetargu nieograniczonym wspomnianym przez Żyku POJUTRZE mija termin wykonania projektu i kosztorysu podziemi.

Przetarg wygrała Fundacja Nauka i Tradycje Górnicze z AGH.

Jeśli ktoś coś będzie wiedział na ten temat, np. czy nie ma opóźnień, proszę o info.

Temat jest bezpośrednio związany z przebudową płyty rynku (wyjście podziemi w piwnicach starego ratusza), więc w świetle ostatnich prób zablokowania prac drogą referendum przebudowa podziemi może się znów opóźnić.

Zostaw komentarz:

• Weronika1
    odpowiedział(a)

Kiedyś ,gdy mieszkałam na Placu Katedralnym , na moim podwórku było wejście w podziemia i podobno szło w kierunku zasania pod Sanem, zagladałam tam ale to wszystko było zrujnowane .

Zostaw komentarz:

• cr500r
    odpowiedział(a)

Kostek, nasza trasa już teraz ja miażdży - bo jest oryginalna,a nie budowana na nowo.Mimo ze nie udostępniona do szerokiego zwiedzania.Wg mnie trasa ma mieć swój urok,charakter - ja mam czuć oddech tatara na plechach jak wchodzę w podziemia. A w Rzeszowie rzucili swego czasu kościotrupa w kąt i niech się ludzie cieszą ze model z lekcji biologii widza. W większości nowa cegła - to nie jest to.Tak samo jak nowobudowane kamienice to nie to samo co stara odrestaurowana.

Zostaw komentarz:

• Kostek
    odpowiedział(a)

Po obejrzeniu tych wszystkich materiałów zamieszczonych na BIPie dotyczących trasy jestem przekonany, że po realizacji projektu przemyska trasa podziemna zmiażdży rzeszowską !

Zostaw komentarz:

• Żyku
    odpowiedział(a)

Po 14 miesiącach przerwy odgrzewam wątek

W końcu coś drgnęło w sprawie Podziemnej Trasy Turystycznej. Miasto ogłosiło przetarg:

Przemyski Trakt Królewski – budowa podziemnej trasy turystycznej – opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowo kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego „Przemyski Trakt Królewski – Budowa podziemnej trasy turystycznej” - adaptacja pierwszego odcinka zabytkowego kolektora sanitarnego zlokalizowanego w Rynku w Przemyślu dla potrzeb uruchomienia podziemnej trasy turystycznej.
    Przedmiot zamówienia obejmuje zakres połączenia podziemi pod budynkiem Rynek 1 z kolektorem sanitarnym zlokalizowanym przebiegającym na odcinku od ul. Mostowej w kierunku pólnocno-zachodniego narożnika Rynku. Zakres opracowania obejmuje zaadaptowanie i zrewaloryzowanie opisanego odcinka kolektora jako część planowanej podziemnej trasy turystycznej z wyprowadzeniem wyjścia zewnętrznego na płycie Rynku w rejonie byłego Ratusza Miejskiego w Przemyślu.

więcej tutaj (w środku ciekawe załączniki):
    http://www.przemysl.pl/bip/zamowieni...lugi/8562.html

Zostaw komentarz:

• netka
    odpowiedział(a)

O, coś ruszyło od ostatnich 5 lat.
    Tylko nie widzę? na planach kamienic pierzei wschodniej, które także miały należeć do kompleksu.

Dzzięki za materiały!

Zostaw komentarz:

• Żyku
    odpowiedział(a)

więcej fotek tutaj: http://zykupawel.fotosik.pl/albumy/223735.html
    Ostatnio edytowany przez Żyku; [ARG:4 UNDEFINED]. Powód: dodałem link

Zostaw komentarz:

• Żyku
    odpowiedział(a)

Zostaw komentarz:

• Żyku
    odpowiedział(a)

dla odświeżenia tematu aktualne fotki z podziemi:

Najpierw jak to ma wyglądać w przyszłości:

Zostaw komentarz:

• kiks
    odpowiedział(a)

Oficjalnie punkt ten został zdjęty z obrad z powodu nie przyznania Przemyślowi dotacji unijnej na renowacje podziemi.
    W tym tygodniu ma ruszyć strona poświęcona trasie, autorsta wspomnianego już p. Krużela.

Zostaw komentarz:

Pracuję...
X