REKLAMA

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Marsz weteranów UPA w Przemyślu

Zwiń
X
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Marsz weteranów UPA w Przemyślu

Dzisiaj wszedłem na Wikipedię i pod hasłem "Ukraińska Powstańcza Armia"
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Ukraińska_Powstańcza_Armia

znalazłem zdjęcie, (załączone niżej) podpisane: Weterani UPA w Przemyślu

Kiedy ten marsz miał miejsce? Przyznam, że jestem tym wydarzeniem oburzony
    Załączone pliki

Odp: Marsz weteranów UPA w Przemyślu

Nie wiem, jak mozna bylo tym zbrodniarzom, pozwolic na marsz w centrum Przemysla. Po prostu rece opadaja :|

Komentarz

Pod tym linkiem (rosyjski portal ) umieszczono zdjęcia dokumentujące zbrodnie popełnione przez OUN-UPA (choć zapewne część z nich popełniła "czernia" - tj. niezmobilizowana ukraińska ludność chłopska, która często przyłączała się do akcji OUN-UPA lub sama przeprowadzała antypolskie działania):

http://www.anti-orange-ua.com.ru/for...=asc&&start=40

UWAGA: niektóre zdjęcia są drastyczne!

Tu opisy niektórych zbrodni (także po polsku):
      http://www.anti-orange-ua.com.ru/for...r=asc&&start=0
      Ostatnio edytowany przez thon022; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

Co roku maszerują na cmentarz przy ul Pikulickiej gdzie powiększono cmentarz wojenny aby z przodu zrobić groby dla żołnierzy UPA co zgineli napadając na Birczę.Bircza ich u siebie nie chciała.A jakie były perturbacje z napisami na tych mogiłach.Przecież napisali co chcieli i tablice poszły do aresztu.Teraz są ale co tam pisze to nie wiem bo ogrodzone i zamknięte

Komentarz

>Remo
          To chyba o ten grób Ci chodzi ? (zdjęcie też z Wikipedii) - w rzeczy samej, ogrodzone i dodatkowo pilnowane przez, poniekąd sympatycznie wyglądające, dziewuszki
          Załączone pliki

Komentarz

I pomyśleć, że ta zbrodnicza organizacja jest gloryfikowana w zachodniej Ukrainie, co gorsza w naszym ukochanym Wiernym Ojczyźnie Polskim Lwowie jak podaje Wikipedia zastępca mera tego miasta "oświadczył o podjęciu decyzji przez radę miasta: Na 20 miejskich billboardach będą widnieć żołnierze UPA i hasła "UPA żyje". Chcemy pokazać twarze tych ludzi, (...) ich odwagę. Planujemy także rozpowszechnić w mieście 10 tysięcy chorągiewek z symboliką UPA." Najgorsze jest to, że polskie elity polityczno-salonowe w ogóle nie reagują na tego typu działania, by w imię Euro nie zamierzają pogorszyć swoich stosunków z naszym sąsiadem, czemu dał dowód niegdyś pan Onyszkiewicz w programie "Młodzież kontra...", który na jedno z pytań dotyczących upamiętnienia banderowców na Ukrainie odpowiedział, że strona polska nie przewiduje żadnych działań, by nie pogorszyć naszych stosunków ze wschodnim partnerem.
            Przecież to woła o pomstę do nieba, ten jak i wielu innych polityków mordują drugi raz !
            Kiedyś jeden z hitlerowców (Himmler?) powiedział, że kłamstwo ciągle powtarzane staje się prawdą, to właśnie czynią polscy politycy, niesprzeciwiając się gloryfikacji tych bandytów na Ukrainie sami pomagają tworząc tam mit bohaterskiej armii. Czy to są stosunki oparte na prawdzie ? Nie ! Ostatnią osobą w którą wierzyłem w tej sprawie był nasz Prezydent Lech Kaczyński, który - jak twierdzi - politykę historyczną obrał sobie jako fundament swojej prezydentury, a okazało się niestety, że jest to czysta hipokryzja, gdyż podczas obchodów ludobójstwa na Wołyniu nie dość, że wysłał pracownika swojej Kancelarii, to jeszcze wystosował list, który był przesiąknięty ogólnikami i po lekkiej korekcie mógłby być odczytany w każdą inną rocznicę mordu na Polakach.
            Szkoda, że polscy politycy w imię politycznej poprawności potrafią wyzbyć elementarnych wartości do jakich należy PRAWDA !
            FORUM ROZWOJU PRZEMYŚLA
            Wszystkie inwestycje w jednym miejscu
            Z A P R A S Z A M Y

Komentarz

To, że Ukraińcy czczą UPA to ich sprawa. Jeśli chcą ich wychwalać pod niebiosa - wolno im. To ich kraj. Nie podoba mi się jednak, że upowcy maszerowali po ulicach Przemyśla. Dla Ukraińców - to bohaterzy, dla nas - zbrodniarze. Uważam, że to trochę niepoprawne aby ludzie którzy kiedyś mordowali Polaków, dzisiaj kroczyli dumnie polskimi ulicami. W takim razie możemy się również spodziewać marszu weteranów Wehrmachtu. Oni też byli dumni z mordowania Polaków.

Komentarz

Warto pamiętać, że Polacy również mordowali Ukraińców. Np., akcja Wisła do dzisiaj budzi ogromne kontrowersje, nie tylko wśród historyków. Jedni mordowali drugich, ci drudzy mordowali pierwszych.

To bolesna i zawikłana historia dwóch sąsiednich narodów, ale prawdę dzisiaj przyciemniają ekonomiczno-polityczne interesy. Dlatego, Kostku, nie dziw się prezydentowi Kaczyńskiemu, bo gdybyś był na jego miejscu byłbyś zdeterminowany do tego, aby nie zaogniać sytuacji. Każde zaognienie stosunków niesie poważne konsekwencje ekonomiczne i dobrze o tym wiesz, wystarczy że "mateńka Bruksela" wprowadziła naszymi rękami wizy dla Ukraińców, a już padają obiekty handlowe przy granicy wschodniej. Jedź do Medyki, popytaj, zobaczysz. Konstatacja tego co napisałem jest prosta: liczy się pieniądz, historią niech się zajmują historycy. A to co sądzisz o UPA, Armii Krajowej w tym przypadku zostaw dla siebie. Smutne to, bo mnie samemu się to nie podoba odnosie UPA, banderowców itd., ale w tym przypadku i w tych okolicznościach jestem racjonalistą a nie romantykiem.

Tak na marginesie z mojego romantycznego uniesienia:
                Jak kiedyś powiedziałem w muzeum powstania warszawskiego, że Niemcy powinni zwiedzać je na klęczkach, zostałem uznany za strasznego radykała, krwiopijcę i dodatkowo wyśmiany. Mimo wszystko swego zdania nie zmieniam, ale ono jest moje i mogę z nim zrobić co chcę, bo to zapewnia mi obecny reżim państwowy; i Tobie również.
                Ostatnio edytowany przez RobertoBaggio; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

No przestań Roberto, właśnie wyciągnąłeś argument, którym posługują się zwolennicy zatajania prawdy o tamtych okrutnych czasach. W tym konflikcie nie ma czegoś takiego jak symetria win, dziś wiemy kto mordował i w imię jakiej ideologi, a mordowali banderowcy, przesiąknięci do szpiku złowieszczą myślą Doncowa. To ci ludobójcy wymordowali około 300 tysięcy niewinnych osób, to oni palili wsie, to oni są odpowiedzialni za całe zło jakie miało miejsce w tamtych dniach, nie Polacy ! Oczywiście, niejednokrotnie bywało tak, że dochodziło do akcji odwetowych prowadzonych przez Polaków na Ukraińcach, ale nigdy, powtarzam NIGDY, polska armia nie mordowała w tak okrutny i bestialski sposób,i liczba zabitych nie sięgnęła 300 tys. tylko o wiele, wiele mniej.
                  Maszynę śmierci uruchomili upowcy i to na nich spoczywa cała wina za ludobójstwo dokonane na Wołyniu. Pomimo tego, że wojna się skoczyła po tych okrutnych czasach pozostały wspomnienia tych, którzy cudem uniknęli śmierci, pozostały fotografie, liczne artykuły, książki a prawda wciąż jest zatajana.
                  Na Ukrainie Prezydent Juszczenko honoruje medalami zbrodniarzy, by nabić sobie kilka procent u swoich sympatyków w zachodniej części tego kraju i wygrać starcie z piękną Julią, dzieci tam są nauczane o "bohaterskiej armii", we Lwowie stawia się jej pomniki, a polska elita polityczna milczy, dla dobrych stosunków. Ale powtarzam nie będą, to dobre stosunki, jeżeli oparte są na kłamstwie, jeżeli na Ukrainie uczy się dzieci nienawiści do Narodu Polskiego, jeżeli polski Rząd wspiera działania Związku Ukraińców w Polsce, mające na celu podtrzymanie pamięci i chwały o zbrodniarzach. Czy przypadkiem ZUwP nie organizował tej demonstracji w Przemyślu ? Takie mamy budować relacje z naszym sąsiadem ?
                  Wiesz, nie jestem jakimś szowinistą, ksenofobem czy nacjonalistą, bardzo mi zależy na tym by nasze przyjazne stosunki z Ukraińcami się rozwijały, szczególnie w Przemyślu, jestem jak najbardziej za rozwojem wielokulturowości, w końcu nie bez powodu w swoim profilu po prawej mam napisane "ad fontes" (do źródeł). Chciałbym powrócić do tamtych pięknych czasów kiedy Polacy i Ukraińcy wspólnie obchodzili święta, razem sobie pomagali ale nie jest to możliwe jeżeli wciąż będziemy na siebie pogniewani a temat ludobójstwa na Wołyniu będzie odkładany.
                  I to jest moje osobiste zdanie.
                  FORUM ROZWOJU PRZEMYŚLA
                  Wszystkie inwestycje w jednym miejscu
                  Z A P R A S Z A M Y

Komentarz

Zamieszczone przez RobertoBaggio Zobacz posta
                    Warto pamiętać, że Polacy również mordowali Ukraińców. Np., akcja Wisła do dzisiaj budzi ogromne kontrowersje, nie tylko wśród historyków. Jedni mordowali drugich, ci drudzy mordowali pierwszych.
                    Stary nie osmieszaj sie. 70 tys. do 114 tys. zamordowanych Polakow wobec 3 tys. Ukraincow. Tu tylko jedna strona mordowala, a raczej prowadzila czystki etniczne, bo inaczej nazwac tego nie mozna.

Komentarz

Ja wiem, że obie strony mają swoje krzywdy i ich wymiar jest ogromny, można o tym elaborat napisać i końca nie będzie.

Oburza mnie inna sprawa - to, że weterani UPA demonstracyjnie maszerują pod swoimi flagami (ta czerwono-czarna to flaga UPA) ulicami Przemyśla w mundurach i pobrzękując odznaczeniami. To "granie na nosie" Lachom, demonstracja buty i poczucia bezkarności.

Przecież to była demonstracja - jej uczestnicy zajęli pas ruchu i maszerowali pod flagami. Pytam - kto wydał na nią zezwolenie, gdzie była Policja i Straż Miejska ???

Czy wyobrażacie sobie, że taki marsz mogliby przeprowadzić kombatanci Waffen SS np. ulicami Warszawy ?? Z flagami, w mundurach, z przypiętymi odznaczeniami ???

PS. Za Wikipedia: Sąd Najwyższy Rzeczypospolitej 22 września 1950 roku orzekł, iż UPA to formacja przestępcza. To orzeczenie Sądu Najwyższego podzielili również ukraińscy kombatanci, biorący udział w konferencji kombatantów Białorusi, Rosji, Ukrainy i Polski w dniach 19-20 lutego 1993 roku. Ich stanowisko było jednomyślne: "UPA była organizacją zbrodniczą i musi najpierw rozliczyć się ze swojej działalności".

Komentarz

UPA w ukrainie to chwala, u nas jest to samo z AK, obie organizacje tlukly sie niemilosiernie ale najgorzej wychodzila na tym zwykla ludnosc. Nie ma bohaterow i zbrodniarzy, sa po prostu mniej i bardziej winni.
                        Z ukraincami bilismy sie od zawsze, warto sobie przypomniec czasy szlachty i ich zaostrzone paliki

Komentarz

Norek, to nie chodzi o to , że te organizacje się "tłukły", tylko odbywały się masowe rzezie ludności cywilnej. I nie ma zbrodni bez zbrodniarzy.

Ja uważam, że ten marsz to SKANDAL !

I tolerować tego nie można. Ja nie życzę sobie, żeby na ulicach mojego miasta odbywały się demonstracje organizacji, które zostały przez polskie prawo oficjalnie uznane za przestępcze !

PS. Nawiasem mówiąc, to ciekawe, czy Ukraińcy zezwoliliby na taki marsz ulicami Lwowa kombatantom 27-ej Wołyńskiej Dywizji AK ??

Komentarz

Zamieszczone przez n0rek Zobacz posta
                            UPA w ukrainie to chwala, u nas jest to samo z AK, obie organizacje tlukly sie niemilosiernie ale najgorzej wychodzila na tym zwykla ludnosc. Nie ma bohaterow i zbrodniarzy, sa po prostu mniej i bardziej winni.
                            Porownujesz UPA do AK? Zapoznaj sie z tematem, a potem wypowiadaj. Nie odwrotnie!

Komentarz

Tak sie dziwnie sklada ze jestem zapoznany z tematem, kto wie czy nie lepiej niz ty. Jedna i druga organizacja to byli zbrodniarze ktorzy mordowali niewinnych ludzi, niewazne czy sa to ukraincy czy polacy.

ps. link pierwszy z brzegu http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Sahryniu
                              "Kilkakrotnie deklarowano chęć upamiętnienia tej zbrodni przez budowę pomnika, jednak Ukraińcy chcą umieszczenia na tablicy informacji, że ludność Sahrynia została wymordowana przez żołnierzy Armii Krajowej, czemu zdecydowanie przeciwna jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa."
                              Jak mowilem, kazdy chwali swoje ale mordercy nadal pozostana mordercami

Oczywiscie taki marsz nie powinien miec miejsca bo u nas UPA jest persona non grata ale to juz wina gdzies na gorze
                              Ostatnio edytowany przez n0rek; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

Pracuję...
                              X