REKLAMA
 
 
 
 
 

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Rozebrany Pomnik

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Rozebrany Pomnik

  Decyzję władz Przemyśla o częściowym rozebraniu pomnika upamiętniającego ludobójstwo ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich, nie można nazwać inaczej niż skandalem! Upokorzono nie tylko rodziny ofiar, ale także zbezczeszczono tym działaniem groby pomordowanych. Obecnie w Polsce południowo-wschodniej niewiele jest miejsc, gdzie upamiętniono pomordowanych!

  Tym bardziej jest to oburzające, iż rozbiórka pomnika nastąpiła w okresie, kiedy na zachodniej Ukrainie świętuje się rocznicę powstania UPA. Wspaniały prezent dla nacjonalistów panie wojewodo i panie prezydencie!

  Obecnie na Ukrainie powstają pomniki formacji SS „Galicja”. W Polsce, zaś przy przychylności ministra Przewoźnika oraz na pisemne nalegania wojewody podkarpackiego rozpoczyna się „porządkowanie” od ofiar, kwestii związanych z nielegalnymi upamiętnieniami . Jestem pewien, iż władze nie mają zamiaru ruszyć pomników nielegalnie wybudowanych na cześć morderców.

  Teza, iż nadbudowa pomnika była postawiona nielegalnie jest bzdurą. Uroczystego odsłonięcia tej części pomnika dokonał m.in. poseł PiS Marek Kuchciński wraz z ówczesnym przewodniczącym Rady Powiatu Przemyskiego w obecności wielu prominentnych działaczy samorządowych i duchowieństwa. Tym bardziej sprawa jest żenująca, iż w tym czasie prezydentem Przemyśla był obecny prezydent i był jednym z bardziej prominentnych działaczy PiS, a szefem wojewódzkich struktur PiS był właśnie poseł Kuchciński. Także decyzję o częściowym zniszczeniu pomnika podjął wiceprezydent obecnie związany z PiS. Przeciętny obywatel zapyta, – co się tu dzieje?

  Przez wiele lat nielegalne banderowskie upamiętnienia w Polsce były tolerowane. Błędnie zakładano, iż tego wymagają dobre stosunki z Ukrainą. Ukraińskie władze inspirowały działania, dyskryminujące mniejszość polską i kościół katolicki na Ukrainie. Najwyższy czas powiedzieć dosyć! Banderowskie pomniki w Polsce muszą zniknąć! Będziemy konsekwentni.

  Andrzej Zapałowski Bruksela 15.10.2008r.
  http://www.zapalowski.eu/index.php?o...=475&Itemid=36

  No i to już nie jest przemarsz dziadków- weteranów....

 • #2
  Odp: Rozebrany Pomnik

  Nie jestem zwolennikiem Pana Zapałowskiego ale w tej kwestii popieram go całkowicie. Dość aby na Polskiej ziemi stawiano pomniki mordercom, a ofiarom odmawiano prawa do prawdy. Na takie traktowanie nie można pozwolić dlatego jako Przemyślanin liczę, że w niedługim czasie pomnik upamiętniający ludobójstwo na Kresach wróci na swoje miejsce.
  FORUM ROZWOJU PRZEMYŚLA
  Wszystkie inwestycje w jednym miejscu
  Z A P R A S Z A M Y

  Komentarz

  Pracuję...
  X