REKLAMA
 
 
 
 
 

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Twierdza Przemyśl

Zwiń
To jest podklejony temat.
X
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Odp: Twierdza Przemyśl

  Buczerku piszesz ,że światem rządzi pieniądz i jeśli ktoś inwestuje to musi się zwrócić. To ja odpowiem tak: Gość zainwestował nie w tym kierunku .Fortem powinien się zająć pasjonat lub pasjonaci którzy odwrotnie do Twojego rozumowania włożą każdy grosz w obiekt i poświęcą każdą wolna chwilę (wiem to z własnego doświadczenia).Nie rozumie czego zaatakowałeś poprzedniego dzierżawcę jeżeli temat dotyczy tego co teraz dzieje się na obiekcie. . Moje zainteresowania w głównej mierze to architektura obronna ,w szczególności pierwszo i drugo wojenna. Stąd też moje oburzenie tym co się dzieje na forcie, próba stworzenia czegoś w stylu pomieszania z poplątaniem czyli szpecenia obiektu. To ,że pracują jak sam piszesz tam pracownicy za miedzy to również świadczy o właścicielu. Myślę ,że pasjonaci działający w Przemyślu chętnie by pomogli w pracach na forcie (bez wynagrodzenia) i ocalili szereg eksponatów które powinny się znaleźć w raczkującej ekspozycji w kazamatach , a nie w błocie i krzakach . Krakał napisał w swoim poście o pracach odkrywkowych na obiekcie o bruku przed schronem głównym. Jeżeli byłeś jak piszesz 1-maja to widziałeś zapewne świeżo wybrukowaną kostkę (całe szczęście ,że nie betonową) no i to obskurne wyjście z poterny szok (brakuje tu tylko włoskiej ceramiki ) Dla turystów to za bardzo nie ma znaczenia ,ale ludzi co choć trochę znają się na rzeczy to boli . Zresztą patrząc na tą fotkę odpowiedz sobie sam ,czy tak ma wyglądać rewitalizacja :

  Jak tak dalej pójdzie to pozostanie się tylko zaszyć w reliktach pozostałości pozycjach wysuniętych twierdzy bo to pozostałości po fortyfikacjach polowych i póki co żaden prywatny inwestor w nie zainwestuje z racji swojego położenia i zwykły turysta tu nie zagląda.

  Komentarz


  • Odp: Twierdza Przemyśl

   oprócz kostki na forcie znajdują sie również betonowe płyty,w fosie działał ciężki sprzęt r czego ślady widoczne są do dzisiaj , a ciekawostką są ceglane kregi w fosie z ławkami czyżby nawiązanie do ufo. A najlepsze jest oswietlenie jednej z potern znicze palące sie na ziemi ,mi to nie przeszkadza w sumie to mój klimat ,ale słyszałem głosy turystów " jak można tu puścić ludzi" ale czego nie robi sie dla kasy. Więc mamy juz trzy poważne zastrzerzenia :
   - niszczenie obiektu (samowolka)
   - brak opieki przewodnickiej w zamian za bilet ,paragon
   - i bezpieczeństwo zwiedzajacych.(ciekawe ile wyniesie bilet jak właściciel zapłaci komuś odszkodowanie)

   Komentarz


   • Odp: Twierdza Przemyśl

    Biuro Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków powiadomione jutro bede wiedział jakie konkretne kroki podjeto w tej sprawie.
    pozdrawiam
    Jacek


    gg: 1429307

    Komentarz


    • Drogi Krakau!
     Z góry chcę powiedzieć, że nie sympatyzuje z żadną ze stron sprawy krakowskiej fundacji. Moja wiedza na ten temat jest jak sam napisałeś oparta na informacjach prasowych i doniesieniach z internetu. Przepraszam jeśli uraziłem kogokolwiek moją wypowiedzią. Faktem jest, że nie słyszałem argumentów fundacji i ciesze się, że mi je przybliżyłeś. Skoro było jak piszesz to ok! Nieszczęśliwie wybrałem przykład.

     A co do pseudo rewitalizacji to powinni dać sobie spokój. Wygląda to a w zasadzie nie wygląda...
     Poza tym nie wiem czy zwróciliście uwagę na to jak są kładzione cegły oryginalnie przy tym wyjściu. Nawet mocno rozwalone nadal trzymają się kupy.
     Dziś już tak nie budują. Wątpię żeby znaleźli fachmana który by to w miarę rzetelnie odtworzył.

     I jeszcze jedno pytanko do znawców tematu.
     W murze fosy są piękne łuki. Przypuszczam że otwory w nich były stosowane do instalacji zasieków. Dlaczego prawie wszystkie łuki są wpuszczone w mur a te przy "kaponierze czołowej" nie?????
     Ostatnio edytowany przez Radoos; [ARG:4 UNDEFINED].

     Komentarz


     • Odp: Twierdza Przemyśl

      Buczerku,

      W porządku, sprawa wyjaśniona.

      Jeśli chodzi o łuki muru oporowego w fosie - to są tzw. łuki opróżnione, jakbyś rozkuł mur pod sklepieniem takiego łuku, to znalazłbyś próżnię, puste pomieszczenie ze sklepieniem, bez tylnej ściany - tamtędy do środka swobodnie wsypuje się ziemia. Taka konstrukcja jest odporniejsza na trafienia pocisków artyleryjskich, niż zwykły mur - trzeba kilka trafień w to samo miejsce, by zniszczyć i mur, i sklepienie, i stworzyć wyłom umożliwiający w miarę bezpieczne zejście na poziom dna fosy. Póki mur stoi, albo stoją chociaż same łuki, to można tam co najwyżej zlecieć na zbity pysk. Łuków opróżnionych nie da się jednak zastosować tam, gdzie mur oporowy biegnie po krzywej - bo musiałaby to być łamana; to wynika z konstrukcji łuku sklepienia, w którym poszczególne elementy wzajemnie się klinują, a jeżeli ściana, w którą wstawimy takie sklepienie jest wklęsła, to nie ma w tym łuku, w licu ściany, jego najwyżej położonego fragmentu - w rezultacie fragmentów po bokach też nic nie trzyma i muszą one prędzej czy później odpaść. Oczywiście narys muru można poprowadzić po łamanej, ale to z kolei spowodowałoby zmiany szerokości fosy, być może pola martwe itd. Klarowne? Wiem, to łatwiej narysować niż klarownie opisać.

      Komentarz


      • Odp: Twierdza Przemyśl

       Spóźnione info z lokalnej gazety

       ŻURAWICA: CIEKAWE PLANY NOWEGO WŁAŚCICIELA NAJLEPIEJ ZACHOWANEGO FORTU TWIERDZY PRZEMYŚL

       „Werner” otwarty dla wszystkich!

       Od 1 maja br., po raz pierwszy od czasów jego budowy w XIX wieku, do fortu XII „Werner” może wejść każdy. To zasługa pasjonata historii Sławomira Golonki, właściciela zabytkowego obiektu. Niestety pan Sławomir nie wszystkie prace wykonał zgodnie z sztuką konserwatorską.


       fot. Mariusz Godos
       Fort XII „Werner” od 1 maja br. „przyjmuje” wszystkich, którzy chcą go zwiedzić.


       Obiekt od kilkudziesięciu lat był własnością wojska. Potem Agencja Mienia Wojskowego wydzierżawiła go Fundacji Aktywnej Ochrony Zabytków Techniki i Dziedzictwa Kulturowego „Janus” z Krakowa. „Ochrona” zabytku przez krakowską organizację była jednak nazbyt „aktywna”, w efekcie czego do sądu trafiła sprawa rozkradania zachowanych na terenie fortu militariów. Kiedy dzierżawa się skończyła, AMW nie zdecydowała się jej przedłużyć. Wystawiła fort na… sprzedaż. Cena wywoławcza wynosiła 600 tys. zł. Za jaką kwotę S. Golonka kupił „Wernera” nie wiadomo, ale faktem jest, że stał się właścicielem owego pięknie zachowanego fortu. Przystąpił do pracy, chcąc obiekt uporządkować i oddać do użytku.

       Fort ma żyć
       Prace nad pierwszym etapem porządkowania fortu zakończyły się pod koniec kwietnia. A było co porządkować, wszak teren fortu z pięknym drzewostanem i bujną roślinnością zajmuje prawie 8,5 ha. 1 maja br. pan Sławomir otworzył bramę „Wernera” na oścież. Zdradził także swoje plany. – Chcemy, bo pomagają mi w tym synowie, aby ten piękny fort stał się wizytówką gminy. Zachował się w znakomitym stanie. Zachowały się kazamaty, pomieszczenia kuchenne, magazyny amunicji, wały artyleryjskie. Już tworzymy ekspozycję obrazującą tematykę obronną i militarną. Sporą atrakcją dla zwiedzających będzie na pewno przejście podziemnym korytarzem zwanym poterną. Prowadzimy rozmowy w sprawie wypożyczenia innego zabytkowego sprzętu militarnego. Natomiast w przyszłości pragnąłbym, aby odbywały się tutaj zloty starych zabytkowych motocykli czy samochodów. Intensywnie myślę o miłośnikach paintballu, rowerzystach czy amatorach konnych wędrówek. Chciałbym, aby ten obiekt żył. Myślę, że w przyszłości będzie można fort sobie wynająć na przykład na jakiś piknik czy ognisko. Planuję stworzyć tam także małą gastronomię – wylicza S. Golonka. Obecnie „Werner” udostępniony jest do zwiedzania w godzinach od 8 do 19.

       Pierwsze problemy
       Zapał pana Sławomira przystopowany został niedawno na skutek konfliktu z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Otóż przy porządkowaniu obiektu (który w całości wpisany jest do Rejestru Zabytków) właściciel wykonał prace, których nie uzgodnił z konserwatorem. – Mimo że wiedział o tym, że jakiekolwiek prace tam podejmowane muszą być z nami uzgodnione, działał bez naszego pozwolenia. Tymczasem na własną rękę ułożył tam kostkę brukową, położył płyty chodnikowe, wykonał jakieś prace murarskie – mówi Krzysztof Szuwarowski z Podkarpackiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego. – Jakie będą nasze dalsze kroki w tej kwestii, jeszcze nie wiem, ale może to być nawet nakaz wstrzymania wykonywania jakichkolwiek prac na terenie fortu – dodał.

       Nie interesuje mnie kopanie
       S. Golonka przyznaje, że trochę zagalopował się przy pracach przy fosie. – Biję się w piersi. Zrobiłem to, nie pytając o pozwolenie. Ale nie zrobiłem tego, aby konserwatorowi zabytków zagrać na nosie, tylko dla dobra i bezpieczeństwa odwiedzających. Jeśli konserwator sobie zażyczy, to spróbuję to odkręcić. Zastanawiam się jednak, czy aż takim wielkim przestępstwem było utwardzenie terenu, położenie paru płytek chodnikowych, aby ludzie nie utopili się w błocie? Przykro mi, że ktoś zarzuca mi celowe działanie. Nie interesuje mnie zupełnie kopanie na forcie, szukanie jakiś militariów. Powtórzę raz jeszcze: chcę, aby fort ten żył. Nie mam nic do ukrycia i deklaruję pełną współpracę z konserwatorem. Nie ukrywam także, iż w przyszłości chcę na tym forcie zarobić, ale w uczciwy sposób, o którym już wspominałem – podsumował.

       MG
       Artykuł pochodzi ze strony Życie.pl
       Pozdrawiam

       Komentarz


       • Odp: Twierdza Przemyśl

        Strona WWW "chyba" właściciela...
        http://www.fortwerner.pl/
        Jeszcze skromnie, ale galeria daje pogląd jak to wygląda obecnie...
        "Apropo" - czy za bytnosci LWP w tym forcie nie było już wtedy tych płyt betonowych?

        Komentarz


        • Odp: Twierdza Przemyśl

         Były, były... Wojsko sobie nimi utwardziło plac przed koszarami szyjowymi, w końcu wozili tam amunicję ciężarówkami, musieli nimi manewrować.. Jak by tam nie mieli twardej nawierzchni, to by ugrzęźli pierwszej wiosny, zwłaszcza że tam glina.

         Komentarz


         • Odp: Twierdza Przemyśl

          witam,

          Jestem studentem i pisze prace nt. turystyki w Twierdzy Przemyśl, czy mógłbym uzyskać jakieś informacje odnośnie ruchu turystycznego na terenie twierdzy, jak kształtuje się turystyka na fortach, jakichś planach na przyszłość?

          Z góry dziękuję za pomoc
          Grzesiek.

          Komentarz


          • Odp: Twierdza Przemyśl

           Zamieszczone przez grzesoo Zobacz posta
           witam,

           Jestem studentem i pisze prace nt. turystyki w Twierdzy Przemyśl, czy mógłbym uzyskać jakieś informacje odnośnie ruchu turystycznego na terenie twierdzy, jak kształtuje się turystyka na fortach, jakichś planach na przyszłość?

           Z góry dziękuję za pomoc
           Grzesiek.
           Proponuje przejzec ten watek od poczatku jest tam wiele ciekawich informacji zrodla z UM, BIPow na ktorejs stronie byl plan na zagospodarowanie fortow, sciezki rowerowe itp.

           Komentarz


           • Odp: Twierdza Przemyśl

            Zwróć się z tym pytaniem do wydziału "Kultury, Promocji i Turystyki" Urzędu Miejskiego, oni takie informacje powinni posiadać.
            FORUM ROZWOJU PRZEMYŚLA
            Wszystkie inwestycje w jednym miejscu
            Z A P R A S Z A M Y

            Komentarz


            • Odp: Twierdza Przemyśl

             Zamierzam się jutro wybrać (o ile dopisze pogoda) na Fort Siedliska robić zdjęcia. Nie byłem tam nigdy i zastanawia mnie jaki tam jest dojazd, tzn. teraz szczególnie po deszczach czy nie napotkam tam tylko błotnego bajora, bo małym autkiem jadę z nie do końca sprawnym kołem. No i czy na terenie samego fortu nie będzie chlapy. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje od osób, które tam bywają lub były w ostatnim czasie.
             Ostatnio edytowany przez balduran; [ARG:4 UNDEFINED].

             Komentarz


             • Odp: Twierdza Przemyśl

              Do samego fortu teraz nie dojedziesz ze względu na to że jest po prostu zakaz postawiony w ostatnich latach, zatrzymujesz się koło "skarpy" ok 200m przed fortem. Dojść przypuszczam, że będzie można ale w garniturze bym się tam nie wybierał

              Komentarz


              • Odp: Twierdza Przemyśl

               Byłem wczoraj (sobota). trochę błotka jest ;] ale da się przeżyć ;] Uważaj w pomieszczeniach, na schodach. bo tam jest woda i jest ślisko.

               Komentarz


               • Odp: Twierdza Przemyśl

                Super miejsce,tym bardziej,Że ostatnio oczyszczone. Nie zapomnij o latarce i dokumentach ,moŻesz zostać wyligitymowanym przez S.G. . Jak juz bedziesz na I ,to zajrzyj na XV Borek po drodze.

                Komentarz

                Pracuję...
                X