REKLAMA

Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Twierdza Przemyśl

Zwiń
To jest podklejony temat.
X
X
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Odp: Twierdza Przemyśl

Melduje że byłam na min. ww fortach (21 sierpień) - Siedliska strasznie zarośnięte na "górze" - pokrzywy + gołe nogi = bąble. Byli madziarzy na dwa samochody i sie im michy cieszyły...
    W Borku jak zawsze czysto i pokoszone tylko ten nowy daszek z ocynku świeci jak psu... zamieszcze za niedługo fotki na stronie WWW
    Dodatkowo bedzie też Werner
    Pozdrufka

---------
    www.fortyprzemysl.cba.pl

Komentarz

Zamieszczone przez macoha Zobacz posta
      Strona WWW "chyba" właściciela...
      http://www.fortwerner.pl/
      ...
      Ostatnio w moje ręce wpadła taka ulotka reklamująca Fort XII Werner !!!

Pozdrawiam

Komentarz

Zamieszczone przez Snoopy Zobacz posta
        Ostatnio w moje ręce wpadła taka ulotka reklamująca Fort XII Werner !!!
        takiż sam spory banner wisi na ogrodzeniu obok krzyżówki w Żurawicy

Komentarz

Przemyśl, miasto turystyczne, Twierdza Przemyśl ???
          W większości, tak teraz wyglądają umocnienia i dzieła forteczne przywołanej Twierdzy.

Gdy fukcjonowały, były pozbawione drzew i krzaków, bo nie można, by z nich prowadzić obserwacji i ostrzału, a dla obrońców nie ma nic gorszego od pocisków artyleryjskich, rozrywających się w koronach drzew i zasypujących odłamkami od góry.

Komentarz

Prodi 65, forty wyglądają o wiele gorzej. Na szczeście na Twoim zdjęciu korony drzew zasłaniają hałdy śmieci i bzdurne napisy tworzone przez skretyniałych debili.

Komentarz

"Hotel" w forcie III Łuczyce

Gadali kiedyś w TV a teraz relacja w Nowinach
              http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...KA02/873379140
              ...mam już rezerwacje w lipcu :P

Komentarz

He he mamy nadzieje ze sie uda ale chyba jeszcze nie w najblizszym czasie na razie "leci" wycinka drzew i krzaków ktore sa na terenie całego fortu. Choć fart zaczyna byc już widoczny i można go spokojnie zwiedzać. Zapraszamy zreszta w każdą sobote do pomocy przy pracach porządkowych i oglądania efektów naszej pracy.

Komentarz

Zamieszczone przez PROJEKT 8813 Zobacz posta
                  He he mamy nadzieje ze sie uda ale chyba jeszcze nie w najblizszym czasie na razie "leci" wycinka drzew i krzaków ktore sa na terenie całego fortu. Choć fart zaczyna byc już widoczny i można go spokojnie zwiedzać. Zapraszamy zreszta w każdą sobote do pomocy przy pracach porządkowych i oglądania efektów naszej pracy.
                  Powodzenia !!!

Mam nadzieję, że jak skończycie, będzie wyglądać co najmniej tak:

Komentarz

A ja mam mieszane uczucia co do prac zieleniarskich na fortach Twierdzy Przemyśl.

Na Łuczycach byłem ostatnio stosunkowo dawno, w maju 2009. Fort nie wymagał wtedy dużych regulacji zieleni, przynajmniej w obrębie fosy. Pewnym wyjątkiem były wały obu barków i fosy barkowe, wymagające prześwietlenia. Prześwietlenia i wykonania otwarć widokowych wymagał też przedstok, czyli najbliższe otoczenie fortu na zewnątrz fosy; konieczne były i zapewne są konieczne nadal otwarcia na południe, w kierunku na Stanisławczyk - Rożubowice - Niżankowice, na zachód w kierunku na Optyń, na wschód na połoninki jaksmanickie. "Otwarcia widokowe" nie oznaczają jednak wycięcia wszystkich drzew w określonym sektorze.

Tymczasem to, co się dzieje obecnie na fortach takich jak Borek czy Optyń (czy też działo się latem na Zagrodni) budzi sprzeciw. Wycina się tam bez żadnego uzasadnienia merytorycznego zdrowe, piękne, dorodne drzewa. "Uzasadnieniem" (cudzysłów jest tu konieczny) tych działań jest twierdzenie, ze w 1914 - 15 na fortach nie było zieleni wysokiej w ogóle względnie że wyglądała ona zupełnie inaczej niż obecnie. Do tego dochodzi chęć pozysku drewna, już to do różnych prac na fortach, już to na sprzedaż, już to na opał - w każdym razie zawsze daje to mniejszy lub większy, wymierny zysk finansowy.

Traktowanie drzewostanów na fortach jako źródła darmowego surowca i zysków finansowych zdobywanych minimalnym kosztem (pomijam nakład pracy) to w gruncie rzeczy rabunkowa eksploatacja. Na razie na np. Borku jest to rabunek "pełzający", ze względu na niezbyt wysokie tempo oraz fakt, że tamtejszy drzewostan nie jest już zbyt liczny. Borek na dzień dzisiejszy wymaga w zasadzie całkowitego wstrzymania wycinek, a nawet wykonania dosadzeń. Założę się jednak, że na takim Optyniu, leżącym z dala od Boga i ludzi, tempo będzie o wiele wyższe, takie jak na Zagrodni lub wyższe, limitowane jedynie "mocą przerobową" wycinających.

Pomijam tu zupełnie aspekt prawny takich działań (zgoda na wycinki, związane z tym stosunkowo wysokie opłaty, odpowiedzialność karna za wycinkę bez zezwoleń, zwłaszcza na terenie do którego prowadzący prace nie ma tytułu prawnego albo też tytuł ten nie pozwala na takie działania).

Takie wycinki wyrządzają twierdzy i poszczególnym fortom ogromną szkodę. Po pierwsze, niemal każdy z nich to ostoja zwierzyny - radykalne cięcia spowodują, że zwierzęta zostaną pozbawione swych siedlisk będą musiały sobie szukać miejsca gdzie indziej. Dotyczy to zwłaszcza ptaków, tracących gniazda na wycinanych drzewach. Po drugie, "wygolaszenie" fortu radykalnie zmienia krajobraz. Dzięki porastającym je zadrzewieniom każdy fort tworzy obecnie wyraźną dominantę, doskonale czytelną, często świetnie eksponowaną ze wszystkich kierunków, jak Łuczyce, Werner czy Grochowce. Likwidacja drzewostanu, albo zostawienie tylko pojedynczych drzew, spowoduje że ta wartość zniknie. Purystyczne przywracanie stanu z 1914 jest więc zupełnie niecelowe z punktu widzenia ochrony przyrody i ochrony krajobrazu. Byłoby to preferowanie jednych wartości, w dodatku wątpliwych, kosztem niszczenia innych. A wątpliwych dlatego, że po wysadzeniach z marca 1915, zniszczeniach z maja - czerwca 1915, a nade wszystko międzywojennych i powojennych rozbiórkach żaden fort - w zakresie kubatur, pancerza, form ziemnych - nie wygląda tak, jak w 1914. Po co więc przywracać stan z czasów wojny akurat w odniesieniu do zieleni?

Atutem Twierdzy Przemyśl nie jest stan zachowania obiektów, tylko związane z nią wartości memorialne (udział w walkach i ich ślady - bez rozwijania tematu) oraz krajobraz forteczny: fortyfikacje doskonale wtopione w "cywilne" otoczenie, podobnie jak w 1914. Podobnie, ale nie identycznie. Tego gdzie indziej w Europie nie ma, a przynajmniej nie w takiej skali i natężeniu. Cięcie drzew zniszczy ten stan - forty przestaną być widoczne, stracą charakter dominant. Stworzy jednocześnie znakomite warunki dla rozwoju roślinności ruderalnej, takiej jak pokrzywy i inne rośliny zielne, tudzież agresywnych gatunków krzewów (czarny bez, czeremcha) które wyprą wszystko inne. W miejsce obecnych, parkowo - leśnych drzewostanów wymagających tylko niewielkich korekt dla uczytelnienia obiektów i odtworzenia powiązań widokowych, powstaną enklawy gęstej, zbitej dżungli, w której nic nie będzie widać. Przykładem może być Optyń czy Jaksmanice, "odkrzaczone" i przecięte" kilkanaście lat temu. Kto nie wierzy, niech sobie obejdzie Jaksmanice albo Optyń po koronie wałów w środku lata. Żeby efekt prac zieleniarskich nie był jednorazowy, trzeba je żmudnie i mozolnie kontynuować, kosząc rośliny zielne, likwidując samosiewy, pilnując jednocześnie naturalnej wymiany drzew chorych, uschniętych, obumierających czy powalonych przez wichury na nowe osobniki, tak by nie ograniczać liczebności drzewostanu. A poza wszystkim innym, czy ktoś np. pomyślał że jak na dowolnym forcie wytnie się wszystkie drzewa, to nie będzie tam krzty cienia w lecie czy osłony od wiatru w zimie? Jak turysta tam dojdzie czy dojedzie na rowerze, to padnie.

Ale po co ja to wszystko piszę. Założę się, że większość przemyskich "forteczniaków" jest pewna, ze to oni najlepiej wiedzą, co trzeba zrobić z fortami i jeszcze przy tym zarobić albo choćby zmniejszyć koszty, a ci co wytykają ich błędy powinni bezwzględnie milczeć albo co najwyżej wyrażać zachwyt, skoro sami łopatą czy piłą nie machali.

Komentarz

Właśnie.. jak to jest z tymi drzewami? To, że były tam celowo sadzone widać i nie ma tu żadnych wątpliwości (gatunek, regularność). Moje pytanie brzmi kiedy były sadzone i w jakim celu?

Komentarz

Zamieszczone przez Radoos Zobacz posta
                        Właśnie.. jak to jest z tymi drzewami? To, że były tam celowo sadzone widać i nie ma tu żadnych wątpliwości (gatunek, regularność). Moje pytanie brzmi kiedy były sadzone i w jakim celu?
                        Nie wydaje mi się, że to celowy rozsad. Raczej samosiejki. Regularość wynika z tego, że najlepsze waruki miały na dziełach ziemych fortu usypanych regularnie przez człowieka. Dominuje tam akacja, więc nie wiem, kto by miał ją sadzić. Sadzę, że część tych drzew trzeba niestety wyciąć, część z nich około kilkudziesięciu jest moco nadpalonych, przez wypalanie traw. Pożar w 2010r. gasili paralotniarze, którzy do ubiegłego roku dzierżawili południowy stok. Inne niszczą korzeniami strukturę fortu, zamykają dostęp do dzieł fortecznych. Wycinka jest konieczna, ale nie powinna być rabunkowa, ale rozważna. Borek, też jak widać na zdjęciu nie został ogołocony całkowicie z drzew, posadzono brzozy zamiast akacji i moim zdaniem, nie ma aż takiej tragedii.

Komentarz

Zamieszczone przez krakał Zobacz posta
                          A ja mam mieszane uczucia co do prac zieleniarskich na fortach Twierdzy Przemyśl.

Ale po co ja to wszystko piszę. Założę się, że większość przemyskich "forteczniaków" jest pewna, ze to oni najlepiej wiedzą, co trzeba zrobić z fortami i jeszcze przy tym zarobić albo choćby zmniejszyć koszty, a ci co wytykają ich błędy powinni bezwzględnie milczeć albo co najwyżej wyrażać zachwyt, skoro sami łopatą czy piłą nie machali.
                          Masz pełne prawo, moim zdaniem do wyrażania własnej opinii, częścowo z nią się zgadzam, ale nie jestem "forteczniakiem", więc nie wiem, co "Oni" na to.

Komentarz

WITAM
                            Wiec sprawa ma sie tak na wycinke drzew dostajemy i chcemy pozwolenia tylko na drzewa zagrazające samemu obiektowi i kilka by odsłonic punkty widokowe. Pozostałe duze i stare drzewa jak akacje i inne zostaja, przede wszystkim zalezy nam na wycince krzewow i samosiewów tak by fort ładnie sie prezentował. Poza tym jesli wzielismy go w dzierzawe na kilka lat to mamy zamiar utrzymywac go w dobrym stanie, regularnie go koszac no i oczywiscie po uprzednim posadzeniu trawy tak jak na Borku.

Co do kolego Twojego rabunkowego podejscia do wycinek sprawa wyglada tak ze my scinamy drzewa wskazane przez konserwatora mamy je poskladac a pozniej przychodzi lesniczy z gminy mierzy to a gmina to drzewo sobie sprzedaje, ewentualnie zostawiajac cos tam nam na nasze potrzeby.Wiec nie ma tu mowy za bardzo o zarobku a wrecz przeciwnie nawet koszty paliwa do pil kosiarek sie nam nie zwroca.

Zgadzam sie z kolega krakał ze Łuczyce nie wymagaja tyle wycinek wiekszosc drzew w fosie zostanie bo nie ma potrzeby ich wycinac beda tylko regulowane i przycinane, mamy zgode na czeremchy i wierzby i te z czasem poleca, natomiast akacje czy czeresnie zostana. Oczywiscie suche i chore drzewa tez z czasem polecą.

Tym samym zapraszam w sobote na Łuczyce do ogladania efektów naszej pracy sa już naprawde pokaźne i oczywiście chetnych do pomocy przy tych pracach.

Komentarz

Potwierdzam , słowa napisane przez PROJEKT8813. Na Łuczycach do wycięcia są tylko drzewa zagrażające samej budowli fortecznej i wszędobylskie krzaki .

Komentarz

OK, dzięki za zaproszenie, jak będę w Przemyślu to się wybiorę. Łuczyce to jeden z moich przemyskich ulubionych. Ciekaw jestem efektu, i proszę was - działajcie ostrożnie! Lepiej wyciąć za mało niż za dużo. Wyciąć można zawsze, a wycięte nieprędko odrośnie, naszym dzieciom zdążą dorosnąć ich dzieci nim znów wyrosną dorodne drzewa, ścinane w zeszłym i ubiegłym roku na przemyskich fortach.

Co do zieleni, to odpowiedzieliście jak to wygląda u was na Łuczycach. Jeśli mogę coś doradzić - nie wykarczowujcie! Z czysto praktycznego powodu - jak usuniecie karcze, to w wielu miejscach na stokach zabraknie ich systemów korzeniowych, które te stoki stabilizują i będziecie mieli problem z formami ziemnymi. Na Łuczycach problem nie jest specjalnie ostry, bo stromych i wysokich stoków jest tam niewiele, ale i tak może się pojawić. A lepiej zostawić formy ziemne w spokoju, takie jakie są i ewentualnie tylko miejscowo coś poprawić czy uczytelnić, niż np. kompleksowo "przesypać" całe dzieło, jak baterię koło Borku, łatwo wtedy o np. nieodpowiedni dobór profili, kątów nachylenia stoków czy wręcz pominięcie pewnych elementów.

Komentarz

Pracuję...
                                X